Bizi takip edin

Rojava

RAKKA KUCAKLAŞMASI

->

-> 21

Federasyon ordusu QSD’nin Fırat’ın Gazabı hamlesinde adım adım Rakka’ya varılıyor. Dün 2 köy daha özgürleştirilirken, QSD’nin açtığı koridordan güvenli bölgeye geçen binlerce sivil, savaşçılarla kucaklaştı

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin Rakka ayağında köy köy kente yaklaşılıyor. DAİŞ’in ağır darbe aldığı Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 4. aşaması, 9. gününe girdi. Dün şiddetli çatışmaların ardından Doğu Kebiş ve Reyan köyleri özgürleştirildi; Mezrea Hikümiye köyünde ise sona gelindi. Böylece bir haftada kurtarılan köy sayısı 10’a yükseldi. QSD savaşçılarının açtığı koridordan ise on bini aşkın sivil güvenli alanlara ulaştı, QSD savaşçılarıyla kucaklaştı.

Özgürlük sevinci

Rakka’da Mezrea Hikumi, Doğu Kebiş ve Reyan köylerindeki operasyonda Doğu Kebiş ve Reyan köyleri özgürleştirildi. Çatışmalarda çok sayıda DAİŞ çetecisi öldürüldü. Mezrea Hikumi köyünde ise operasyon sürüyor. QSD savaşçıları Rakka ve çevresinde DAİŞ çetelerinin zulmüne maruz kalan 10 binden fazla sivili ise kurtardı. Savaşçılar, siviller için açtığı koridorla göçmenleri karşılıyor, onları güvenli bölgelere yerleştiriyor ve ihtiyaçlarını temin ediyor. DAİŞ’in zulmünden kurtarılan kadın, çocuk, yaşlı, genç binlerce sivil, QSD savaşçılarıyla kucaklaştı. Rakkalılar, savaşçılara büyük zaferler diliyor. Rakkalıların özgür alanlara akışı sürüyor. Tabka kent merkezinde şiddetli çatışmalarda ise en az 20 çete öldürüldü, savaşçılar İskenderiye Mahallesi’nde 500 m ilerledi.

Rakka Meclisi çalışıyor

Rakka Sivil Meclisi ise kurtarılmış bölgelerdeki halka ve göçmenlere yardım dağıttı. Rakka Sivil Meclisi üyeleri ve Rakka aşiret kanaat önderleri Ömer El-Xemiri ve Celal El-Eyaf, yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. El-Xemiri, “QSD savaşçıları ve şehitleri sayesinde Rakka Sivil Meclisi’ni kurduk. Meclis, Rakka’nın örgütlenmesi ve inşası için çalışacak” dedi. Celal El-Eyaf ise, “Bu süreçte kutlu günler yaşıyoruz. Rakka bölgesi özgürleşene dek, Rakka’nın kurtarılmış bölgelerindeki halka hizmete edeceğiz, örgütleyerek ihtiyaçlarını karşılayacağız. Rakka kurtarılınca da Rakka Sivil Meclisi’nin çalışmaları genişleyecek” dedi.

RAKKA / ANHA