Bizi takip edin

Haber

Şirnex’te şiddetli çatışmalar: 3 asker yaşamını yitirdi

->

-> 17

Şirnex’te yüzlerce bölgede ilan edilen yasağın ardından asker ve korucuların katılım ile askeri operasyon başlatıldı. Qileban’nın Andaç köyünde yaşanan çatışmada 2 asker, Besta bölgesinde yaşanan çatışmada da bir asker yaşamını yitirdi

Şirnex (Şırnak) merkez ve ilçelerinde aralarında Cudi, Gabar, Heftanin, Kato ve Besta olmak üzere yüzlerce bölgenin Şırnak Valiliği tarafından yasaklanması ardından askeri operasyon başlatıldı. Silopiya’da (Silopi), Qileban (Uludere) ve Şirnex merkez kırsalında başlatılan operasyon nedeniyle helikopter hareketliliği de görüldü. Bölgelerin, art arda uçuş yapan savaş uçakları ile bombardıman altına alındığı da aktarıldı.

3 asker yaşamını yitirdi

Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Elemûn (Andaç) kırsalında operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasında çatışma çıktı. İlk belirlemelere göre çıkan çatışmada 2 asker yaşamını yitirdi, 2 asker ise yaralandı. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken, asker Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öte yandan, çatışmanın devam ettiği bölge çok sayıda zırhlı araç ve asker sevkiyatı yapıldı.

Bir asker yaşamını yitirdi

Besta bölgesinde akşam saatlerinde operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda 2 asker yaralandı. Yaralananlar askerlerden biri çatışma bölgesinde yaşamını yitirirken, diğer asker Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kato’da operasyon

Elkê (Beytüşşebap) kırsalında bulunan Kato bölgesine de bir tabur asker ve çok sayıda korucunun katılımıyla geniş çaplı askeri operasyon başlatıldı. Hava destekli başlatılan operasyonda herhangi bir çatışmanın yaşanıp yaşanmadığına dair bir bilgi elde edinilemedi. Arazi aramalarının devam ettiği bölgeye, top atışlarının yapıldığı öğrenildi.

ŞİRNEX