Bizi takip edin

Politika

Kadın siyasetçiler hakim karşısına çıkıyor

->

-> 8

Tutuklu DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan ve görevden uzaklaştırılan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bugün Amed ve Meletî’de (Malatya) hakim karşısına çıkacak. Darbe girişimi sonrası Meclis’te kurulan Darbe Komisyonu’nda konuştuktan sonra döndüğü Amed’de 25 Ekim’de gözaltına alınarak, 30 Ekim’de tutuklanan Gültan Kışanak hakkında 2012-2016 yılları arasında katıldığı basın açıklaması, cenaze töreni ve DTK toplantıları nedeniyle “örgüt kurma ve yönetme”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve 41 defa “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla hazırlanan iddianamede, Kışanak’ın 230 yıla kadar hapsi isteniyor.

DTK toplantıları suç!

Sebahat Tuncel ise, 4 Kasım 2016’da geldiği Diyarbakır Adliyesi önünde polislerce yaka paça gözaltına alınmış ve 6 Kasım’da tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulmuştu. Tuncel hakkında hazırlanan iddianamede, katıldığı 16 eylem ve etkinlik, DBP’nin PM toplantılarında yaptığı açıklamalar ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları suçlama konusu yapıldı. “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” ile suçlanan Tuncel’in 135 yıla kadar hapis ile cezalandırılması isteniyor.

8 Mart da suç!

HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan da, 103 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Aydoğan, siyasi parti faaliyetleri kapsamında Kürdistan’da katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalar ile DTK ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nde yaptığı ileri sürülen çalışmalar nedeni ve 8 Mart’a katılmak ile suçlanıyor. Duruşması Amed’de görülecek olan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın ise, 8 yıldan 23 yıla kadar hapsi isteniyor.

AMED/dihaber