Bizi takip edin

Ekoloji

İstanbul Yenikapı’ya termik santral!

->

-> 59

Referandum öncesi açıklanmayan yeni bir talan girişimi ortaya açıktı. Türkiye’nin dört bir yanında inşa edilen termik santrallere bir yenisi daha eklendi. Bu kez santral İstanbul’un kalbinde Yenikapı’da. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Karadeniz Enerji, bir gemiye yerleştirilen termik santral üzerinden İstanbul’a enerji satacak. 126 MW gücündeki bu santral Marmaray’ın enerji ihtiyacını karşılayacağı ifade ediliyor

Dünyanın en kirli kentleri arasında olan İstanbul artık yeni bir kirlilikle yüz yüze. Karadeniz Enerji Grubu’na ait olan Doğanbey Enerji Üretim Gemisi, Yenikapı açıklarından enerji dağıtım ağına bağlanarak ürettiği enerjiyi satmaya hazırlanıyor. Afrika ve Oratadoğu kıyılarındaki gemileriyle değişik ülkelere enerji satan bu şirketin son hamlesi İstanbul oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) talebi ile sözde Marmaray’ın enerji ihtiyacına cevap verecekmiş. Hava kirliliği ve küresel ısınma gibi sorunlar, İBB ve AKP hükümetinin hiçbir zaman gündeminde olmadı. Marmaray tanıtımlarında İstanbul’un iki yakasında enerjisi sağlandığı, birinde bir sorun olduğunda diğerinin hemen devreye girdiği her ikisinde de sorun yaşandığı takdirde dünyanın en büyük jeneratörlerinin devreye girdiği ve bu nedenlerle Marmaray’da asla elektrik sorunu yaşanmayacağı anlatılır.

Marmaray’da sorunlar bitmiyor

Boğazın altından iki kıtayı birbirine bağladığı reklamları ile açılan Marmaray’da sorunlar bitmek bilmiyor. Belli sayıda yolcu kapasitesi karşılığı kredi bulunarak inşa edilen Marmaray, İstanbul Belediyesi’nin en büyük sorunlarından biri olarak gösteriliyor. Uzmanların tüm uyarılarına karşın inşa edilen Marmaray ayrıca zaman zaman deniz dibindeki hareketlerden etkilenen tüp geçişler yerlerinden oynayarak tünele su kaçakları yaşanıyor ve bu nedenle sürekli arıza var denilerek seferlere ara veriliyor. Tam bir rant projesi olan Marmaray, bugün farklı bir nedenle yine gündeme geldi.

Yenikapı’dan enerji satacaklar

Karadeniz Enerji’nin Marmaray için Yenikapı’ya geldiği haberleri gerçeği yansıtmıyor olabilir. Enerji üretimlerinin rant amacıyla hayata geçirildiği ise izlenmektedir. 79 bin MW enerji üretim kapasitesine sahip olmakla övünülen Türkiye’de 30 bin MW civarı enerji talebi ortaya çıkmaktayken, İstanbul’un veya Marmaray’ın enerji sorunu için bu geminin Yenikapı açıklarına demirlenmesi manidar. Kamu üretim merkezlerini dururup ya da en az kapasite ile çalıştırıp özel sektöre alan açan AKP iktidarı bu geminin Yenikapı’ya gelerek enerji satmasını da aynı eksende gerçekleştirdiği düşünülüyor. 9 Gemi ile kendine piyasa arayan Karadeniz Enerji ile nasıl bir al gülüm ver gülüm ilişkisi kurulduğu ise İstanbullular tarafından merak ediliyor.

Karadeniz Enerji!

1996’da enerji üretim işine giren Karadeniz Enerji Grubu, AKP iktidarı ile birlikte her geçen gün büyümekte. Karadeniz Enerji, 1999’da ilk termik santrali ‘Karkey’ ile Şirnex’in (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesinde ürettiği enerjiyi Irak’a satmak üzere üretime başlamıştı. Şirket kendi WEB sitesinde şöyle tanımlanmış: “2009 yılında Karadeniz Enerji Grubu; küresel genişleme vizyonunu ortaya koyarak, Dünya’nın ilk yüzen enerji gemisi filosunu oluşturmak üzere ‘Powership’in tasarım ve üretimine başlamıştır. İlk etapta 5 gemi inşa edilmiş ve işletmeye alınmıştır. Projenin adı olan ‘Power of Friendship-Dostluk Enerjisi’ altında acil elektrik ihtiyacı olan ülkelerle yapılan ticari anlaşmalar kapsamında ülkelere elektrik sağlamaktadır. Grubun enerji gemi filosu genişlemeye devam etmektedir; 9 enerji gemisi ile 1500 MW’dan yüksek olan kurulu gücünü 2016 yılı sonunda 3000 MW’a çıkarmayı hedeflemektedir.”

HABER MERKEZİ