Bizi takip edin

Politika

Encu: Savcı ve hakimler iktidarın kontrolüne girmiş

->

-> 50

HDP Milletvekili Ferhat Encu hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın duruşmasında mütalaa veren savcı, Encu’nun ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkemede konuşan Encu, ‘Bazı savcı ve hakimler iktidarın kontrolüne girmiş’ dedi

“Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex (Şırnak) Milletvekili Ferhat Encu hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Encu, duruşmaya Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Encu’nun yakınları, avukatları, HDP Şirnex Milletvekilli Aycan İrmez ve HDP ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri de duruşmada hazır bulundu.

‘Savcı ve hakimler iktidarın kontrolünde’

Duruşmada konuşan Encu, yargıya veremeyeceği hiçbir hesabın olmadığını belirterek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz günlerde tutuklu HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’a yönelik sarf ettiği “PKK’ye sırtını yaslıyordu, şimdi dört duvar arasında hangi duvara istiyorsa sırtını yaslasın” sözlerini hatırlattı. Encu, “Bu söylem bile bizim hakkımızda nasıl karar alındığını açık bir şekilde gösteriyor. Burada yargıyı tartışmıyoruz. Maalesef bazı savcı ve hakimler iktidarın kontrolüne girmiş durumda” dedi.

Duruşma ertelendi

Daha sonra söz alan Encu’nun avukatları, müvekkillerinin tahliyesini talep etti. Ardından mahkemeye mütalaasını sunan savcı, Encu’nun “örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Savcılık mütalaası ardından Encu’nun avukatları, son savunma için ek süre talep etti. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, karar duruşmasını 12 Mayıs’a erteledi.

ŞIRNEX