Bizi takip edin

Politika

CHP’den Danıştay’a referandum başvurusu

->

-> 67

CHP, YSK’nin mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması kararı ve şaibeli referandumla ilgili Danıştay’a başvurdu. CHP adına başvuruyu Atilla Kart yaptı

Şaibeleri nedeniyle gündemden düşmeyen referandum seçimiyle ilgili halkın ve muhalif partilerin itirazı  devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oyların geçerli sayılması yönündeki kararına ilişkin CHP, Danıştay’a başvurdu. Başvuruyu, CHP’nin avukatı Atilla Kart yaptı. Başvuru sonrası açıklama yapan Kart, “Bin civarı sandıkta blok oy kullanıldığı sabit. Kullanılan oyların tümünün yeni baştan sayılma zorunluluğu var. Zaten bir tutanak tutmamışsanız o başlı başına ihlaldir hukuki bir sakatlıktır” dedi.

‘Yürütmenin durdurulmasını talep ettik’

Yargının demokrasiye sahip çıkması gerektiğini ifade eden Kart, “Yaptığımız başvuruda, kesin sonucuna kadar yürütmenin durdurulması talebinde de bulunduk. Bu karar netleşmeden YSK’nın seçim sonuçlarını kesinleştirmemesi gerekir. Bu doğrultuda yürütmenin durdurulmasını talep ettik. YSK seçimin sonucunu kesinleştirirse yeni bir yeni bir anayasa ihlaline yol açmış olacaktır. Bu ihlalin elbette adli anlamda sonuçları da olacaktır” şeklinde konuştu. Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurunun Genel Merkez tarafından değerlendirildiğini dile getiren Kart, “Bizim bu yaptığımız başvuru tümüyle idari işleme yöneliktir. Bu kadar net olgulara rağmen olumsuz karar çıkarsa hem iç hukuk hem uluslararası hukuk alanında gereken yapılacaktır” diye belirtti.

Bülent Tezcan açıklamıştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay’a başvuru hakkında şunları kaydetmişti: “Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay’da dava açıyoruz. Ayrıca dava sonuna kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talep ediyoruz. Avukatımız Atilla Kart bugün Danıştay’a dava dilekçesini verdikten sonra saat 16.00’da YSK önünde gerekli açıklamaları yapacaktır. İster hayır ister evet demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz.”

ANKARA