Bizi takip edin

Haber

Cenazeler habersiz defnediliyor

->

-> 13

Kürdistan’da son 2 ay içerisinde Bedlîs (Bitlis), Çewlîg (Bingöl), Amed ve Mêrdîn’de (Mardin) ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından başlatılan operasyonlarda yaşamını yitiren HPG’lilerin cenazeleri ailelerine verilmiyor. Bu çatışmalarda yaşamını yitiren 39 HPG’linin cenazesi, hastane morglarında bekletilirken, 26 cenaze ise DNA testinin sonuçlanması beklenilmeden kimsesizler mezarlığına defnedildi.

Teşhise rağmen…

Amed’in Licê ilçesinde “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesinin ardından savaş uçaklarının yaptığı hava saldırısında yaşamını yitiren 14 HPG’liden 4’ünün cenazesi, DNA testi sonuçlanmadan kimsesizler mezarlığına defnedildi. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bekletilen cenazeler için ise 10 aile, DNA testi için kan örneği verdi. Bazı aileler çocuklarının cenazesini teşhis etmesine rağmen savcılığın DNA testi sonuçları çıkmadığı gerekçesiyle cenazelerini alamadı. Daha önce de farklı zamanlarda yaşamını yitiren 15 HPG’linin cenazesi kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

Mêrdîn’de 3 cenaze bekletiliyor

Yine Dersim ve Çewlîg’te çıkan çatışmalarda ve hava bombardımanlarında yaşamını yitiren 10 HPG’linin cenazesi, Malatya Adli Tıp Kurumu morgunda bekletiliyor. Bingöl Devlet Hastanesi morgunda da bir cenaze bulunuyor. Bedlîs kırsalında yaşamını yitiren 15 HPG’linin cenazesi Tatvan Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yaşamını yitiren 7 HPG’linin cenazesi ise Wan’a götürülerek kimsesizler mezarlığına defnedildi. Mêrdîn’de yapılan operasyonlarda yaşamını yitiren 3 HPG’linin cenazesi de, Mardin Devlet Hastanesi morgunda tutuluyor.

AMED