Bizi takip edin

Yaşam

Çarşema Sor Bayramı’nda birlik çağrısı

->

-> 16

Êzidîlerin inanışına göre Melekê Tawus’un yeryüzüne indiği gün olan Çarşema Sor Bayramı, başta Kürdistan olmak üzere birçok yerde kutlandı. Êzidîler için kutsal mekan olan Duhok’un Şeyhan ilçesindeki Laleş’te, Dêrik, Efrîn ve Almanya’nın Aachen kentinde bir araya gelen Êzidîler bayramı coşkuyla kutladı.

Her yıl bayramdan önceki gün farklı bölgelerden Laleş’e gelen Êzidîler, bu yılda Laleş’te bir araya geldi. Êzidî inancına göre Laleş, yeryüzünde mayalanıp toprağa dönüşen ilk yer. Bu yüzden Laleş, Êzidîler tarafından kutsal kabul ediliyor. Burada çıralar (mum) yakan Êzidîler, farklı renklere boyadıkları yumurtaları da tokuşturdu. Laleş’te gerçekleşen kutlamalar dünde devam etti.

Dêrik’te de Kürt, Arap, Süryani bütün halklar Çarşema Sor kutlamalarında bir araya geldi. Kutlamalarda yüzlerce yurttaşla beraber Cizîrê Kantonu Eşbakşanları Hêva Erebo ve Himêdî Deham, Enerji Konseyi Eşbaşkanları Ebdulkerîm Melik ve Ahîn Siwêd, Belediyeler Konseyi Eşbaşkanı Cozêf Lehdo, Ekonomi Konseyi Eşbaşkanı Hevrîn Xelef, Genölik ve Spor Konseyi Eşbaşkanı Ela Ibêd’da yer aldı. Kutlama öncesi bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Himêdî Deham, bütün Êzidîlerin Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı.

Konuşmalardan sonra sahne alan gruplar katılımcılara çeşitli etkinlikler sergiledi.

‘Soykırım siyasetine karşı birlik’

Efrîn Kantonu’nda da, yüzlerce Êzidî, Cindirês ilçesinin Feqîra köyünde düzenlenen Çarşema Sor’u kutladı. Kutlamalar bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından Êzidîler Birliği Eşbaşkanı Ebdulrehman Şamo ve PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Çarşema Sor’un bütün Êzidî halkına kutlu olması dilendi ve soykırım siyasetine karşı birlik vurgusu yapıldı.

Almanya’nın Aachen kentinde DKTM ile Deniz Fırat Kadın Meclisi’nin organize ettiği, Haaren Alter Friedhof Parkı’ndaki kutlamaya Êzidîlerin yanı sıra çok sayıda Kürdistanlı da katıldı. Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk Çarşamba günü kutlanan ve Melekê Tawus’un yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanılan Çarşema Sor, dünyadaki bütün Êzidîler tarafından Kürtlerin yeni yılı anlamıyla Melekê Tawus Bayramı olarak kutlanır.

ANHA