Bizi takip edin

Dünya

Caracas’ta sular durulmuyor

->

-> 16

Chavez döneminde başarısız olan ABD’nin darbe girişimini, ekonomiyi felç ederek yeniden hayata geçirmeye çalıştığı Venezüella’da sağcı blokun eylemleri büyüyor

ABD ve sağ blokun neo-liberal işletmeleri ekonomik sıkıntı yaratacak şekilde yönlendirmeleri sonucu enflasyonun, ürün bulma sorununun derinleştiği Venezüella’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimine karşı yapılan protestolarda 3 kişi vurularak öldürüldü. Venezüella’da, ülke çapında hükümeti protesto eden yürüyüşler düzenlendi. On binlerce kişinin katıldığı sağ blokun yürüyüşlerinde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Başkent Caracas’taki protestolarda bir genç, Kolombiya sınırındaki San Cristobal kentinde ise bir kadının öldüğü bildirildi. Protestocular cezaevindeki muhalefet liderlerinin salıverilmesi ve erken seçime gidilmesini talep ediyor. ABD’nin darbe yapmaya hazırlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Nicolas Madura, şu ana kadar 30’dan fazla insanın gözaltına alındığını belirtti. Son yaşananlarla hayatını kaybedenlerin sayısı en az 7’ye çıktı.

Karşı gösteriler

Öte yandan, Caracas’taki hükümet destekçileri de rakip mitingler düzenledi. Venezüella dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden biri. Bolivarcı sosyalist çizgi benimseyen Hugo Chavez’e yönelik darbe halk isyanıyla başarısız olmuştu. Chavez sonrası seçilen Maduro’ya karşı da ABD darbe örgütlemeye çalıştı. Ülke kaynakları ve konjonktür iyi değerlendirilmeyince yükselen enflasyon da sağcı blokun eylemlerini yaygınlaştırdı. ABD ve ne0-liberal kesimlerin oyunlarıyla bazı ürünlerde kıtlık yaşanıyor. Ülkede normal seçimler 2019’da.

Maduro: Pes etmeyeceğiz

PSUV (Partido Socialista Unido de Venezuela) lideri ve Devlet Başkanı Maduro, “Bu savaşı kazanmak istiyorum. Halkın da bu savaşı oyunu kullanarak, barışçıl şekilde kazanmak için hazırlıklı olmasını istiyorum. Ezici bir seçim zaferi için hazırlanmalıyız” açıklaması yaptı.

General Motors’a el kondu

ABD merkezli otomotiv şirketi General Motors, Venezüella’daki şirketin Valencia fabrikasına el konduğunu duyurdu. General Motors, bunun “yasadışı” olduğnu kaydetti. 2015 yılının başında ABD menşeli Ford otomotiv şirketi Venezüella’daki yatırımlarını iptal etmişti.

CARACAS