Bizi takip edin

Kadın

‘Biz bitti demeden bitmeyecek’

->

-> 14

Referandum sonuçlarını kabul etmediklerini belirten kadınlar, ‘16 Nisan’dan sonra da Hayır biz bitti demeden bitmeyecek’ dedi

Sandıklara en çok sahip çıkan ve kimi yerlerde oy kullanmaları engellenen kadınlar, tüm baskılara rağmen “Hayır” sesini en fazla yükselten kesimlerin başında geliyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayması tartışılırken, referandum sonuçlarına bir tepki de kadınlardan geldi.

‘Haklarımızı sokakta aldık’

Halkevci Kadınlar’dan Ece Ünsal hileyle, yalan dolanla yapılan seçimin meşru olmadığını söyleyerek, ülkenin yüzde 50’sinin “Hayır” oyu verdiği anayasanın da meşru olmayacağını belirtti. Kadınların 3 aydır yaşamın aktığı her alanda “Hayır” sesini yükselttiğini belirten Ünsal, “Referandumdan önce de söz verdik. 16 Nisan’dan sonra da kadınların ‘Hayır’ı bitmeyecek. Kürtaj hakkımızı nasıl sokakta aldıysak, Gezi’de binlerce kadın sokağa çıkıp eve girmediysek, tecavüz yasasını geri çektirdiysek ‘Hayır’larımız için de sokakta mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Biz bitti demeden bitmeyecek’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi’nden Zeynep Altınkaynak, özel savaş aygıtlarıyla halkların, kadınların, gençlerin baskı altında tutulmasına rağmen 16 Nisan günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sandıktan istediği sonucu alamadığını söyledi. Altınkaynak, “Çıkan sonuç bizce nettir. ‘Hayır’ kazanmıştır. YSK; Erdoğan talimatıyla açıkça anayasal suç işlemektedir. Referandumdan önce de, referandum sürecinde de, sonrasında da sokaklardaydık. ‘Hayır’ımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hayır, biz bitti demeden bitmeyecek” diye konuştu.

‘Meşruiyeti yoktur’

Referandumun Türkiye ve bölgede halkların ve özellikle kadınların yüksek katılımıyla gerçekleştiğini hatırlatan Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Sözcüsü Dilşat Canbaz ise, “Biz kadınlar olarak mücadeleyi sokaklarda kazandık. İstismar yasası, 25 Kasım, 8 Mart ve Newroz’daki kadın mücadelesiyle AKP-Erdoğan iktidarının gerici politikalarına karşı kadınların birleşik gücüyle cevap olduk. Bugün 16 Nisan’da çıkan sonucun bizler cephesinden hiçbir meşruluğu yoktur. Kazandığımız haklarımızı bugün de, yarın da bırakmayacağız. Birleşik kadın mücadelesini büyüterek sokaklarda olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

‘Hileli kararı tanımıyoruz’

Kadınların kapı kapı dolaşarak elde ettiği oyların masa başında çalınmasını kabul etmeyeceğini söyleyen Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) İstanbul İl Sözcüsü Gülçin Aykul da, “Kadınların ‘Hayır’ı bitmedi mücadeleye devam’ sözünü rehber alarak sokakta ‘Hayır’ımızı büyütmeye devam edeceğiz. YSK’nın hileli kararını tanımıyoruz. Referandum çalışmalarımızdan birleşik kadın iradesinin yarattığı motivasyon ile birlikte ‘Hayır’ pratiğimizden aldığımız güçle seçim sonuçlarının meşru olmadığını haykıracağız ve direnmeye devam edeceğiz” dedi.

İSTANBUL/dihaber