Bizi takip edin

Haber

Baskılar, infazlar, mühürlemeler ve direniş: Kürt basınında 119 yıl

->

-> 18

Baskılar, infazlar, mühürlemeler ve direniş Kürt basınında 119 yıl Kürdistan gazetesinin 119 yıl önce yayın hayatına başlaması, Kürt Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Kürt gazeteciler, Bedirxan Bey’den Rohat Aktaşlara hakikatleri yazan geleneğin taşıyıcısı olduklarına dikkat çekti

Mısır Kahire’de Bedirxan Bey’in oğullarından Mikdad Midhat Bedirxan tarafından Kürdistan gazetesinin çıkarıldığı 22 Nisan 1898 tarihi, Kürt Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Kürt Gazeteciler Günü’nün 119’uncu yıldönümü, bir kez daha basın üzerindeki baskı ve engellemeler ile karşılanıyor. Kürdistan gazetesinden bugüne, Kürt basını veya özgür basın; baskı, engelleme ve infazlara karşı yayın yapmaya devam ediyor. Özgür basına yönelik baskı ve engellemeler, bölge kentlerinde yaşanan çatışmalı ortamla birlikte aralıksız sürüyor.

Kürt halkı başta olmak üzere muhalif kesimlerin sesi olan ve Kürdistan gazetesinin geleneğini sürdüren Kürt gazeteciler, son dönemlerin en ağır saldırılarını 2016 yılında yaşadı. Baskılar ve tutuklamalar, özgür basın kurumlarının mühürlenmesine kadar vardı. Kürt halkı ve muhaliflerin sesi olan, özellikle Kürtçe yayın yapan ajans, radyo, televizyon, gazete ve dergiler kapatıldı. Tüm baskı ve engellemelere rağmen Kürt gazeteciler, Kürt halkının ve muhalif kesimlerin sesi olmayı sürdürüyor.

Onlarca yayın organı

Kürdistan gazetesinin yayın hayatına başlamasından, 1990’lı yıllara kadar önemli bir noktaya ulaşan Kürt gazeteciler, uzun yıllar boyunca “faili meçhul” cinayetler ve katliamlara maruz kaldı. 2000’li yıllar ile birlikte profesyonel bir şekilde önemli çalışmalara imza atan Kürt gazeteciler, 2015 yılına gelindiğinde onlarca kurum ile birlikte yayın yapmaya başladı. Ülkede ve bölgede yaşanan gelişmelerin gerçekliğini kamuoyuna yansıtan Kürt basını, AKP hükümetinin hedefi haline geldi.

Kamuoyunu habersiz bırakmayacaklar

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan, Kürt gazetecilerin Kürdistan gazetesini yol haritası olarak esas aldığını belirterek, özgür basının yayın hayatı boyunca baskılara karşı gerçeklerden taviz vermediğini söyledi. Kürt gazetecilerin direnişi ile dünyaca tanındığını ifade eden Boltan, “Kürt gazeteciler bir pınar misali başladı ve gittikçe büyüdü. Kürt basını bütün saldırı ve baskılara rağmen topluma gerçekleri ulaştırmayı hedefledi. Kürt halkı ve dünya kamuoyunu habersiz bırakmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. n Özgür Paksoy-Bilal Güldem/dihaber

Kadınların sesini duyuruyorlar

Gazete Şûjin editörü Beritan Elyakut da, 2016 yılının gazeteciler açısından zorlu bir yıl olduğunu belirterek, Kürt kadın gazetecilerin bütün baskılara rağmen ezilen kadınların sesini duyurmayı sürdürdüğünü kaydetti. Kadın gazeteciler olarak kadınların rengini kalemleri ile nakşetmeye devam edeceklerini söyleyen Elyakut, bölgede yaşanan çatışmalı ortamlarda kadın gazetecilere yönelik saldırıların hiç kesilmediğini vurguladı.

Direnerek büyüyor

Kürtçe yayın yapan Rojeva Medya Gazetesi editörlerinden Emrah Kelekçier, Kürt basınının, Kürt halkının ve muhalif kesimlerin sesi olmayı sürdürdüğünü ifade ederek, atılan tohumların gün geçtikçe yeşerdiğini söyledi. Kürt basınına yönelik baskı ve saldırılara dikkat çeken Kelekçier, “Dünyada en çok Kürt gazeteciler hedef oluyor. Buna rağmen Bedirxan, Apê Musa, Gurbeteli Ersöz ve Rohatların kalemini yarınlara taşıyor” dedi.

Evin Buldan’a adandı

Kürdistan gazetesinin geleneğinin sürdürüldüğünü kaydeden Rojeva Medya Editörü Zeynel Abidin Bulut ise, Kürt Gazeteciler Günü’nün 119’uncu yıldönümünü, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Rojeva Medya Editörü Evin Buldan’a adadıklarını dile getirdi. Kürt gazeteci ve yazar Mehmet Şahin de, Kürt gazeteciliğinin sürgün ile başladığını dile getirerek, Kürt basın yürüyüşünün dünyanın dört bir yanında örgütlü bir şekilde devam ettiğini söyledi.