Bizi takip edin

Dünya

ABD: İran’ı boşa çıkarmamız gerekir

->

-> 15

ABD ile İran arasındaki politik kaynama sürüyor. Ortadoğu turuna çıkan ABD Savunma Bakanı James Norman Mattis, Suudi Arasbistan’ın başkenti Riyad’da İran’ı hedefine aldı. Suudi Arabistan temaslarının ardından Mısır’a geçen Emekli General Mattis, bölgede istikrarın sağlanması için İran’ın nüfuz alanını genişletme adımlarının engellenmesi gerektiğini savundu.

Yemen’deki krize çözüm bulma çabalarına değinen Mattis, “Bölge istikrarının sarsılmasında İran’ın rolü var. Ancak İran nüfuzunu önlemek için Birleşmiş Milletler kontrolünde gerçekleşecek müzakerelerle Yemen’deki ihtilafları çözüme kavuşturmak gerekir” diye konuştu.

Mattis, İran’ın girişimlerinin Yemen ile sınırlı olmadığını vurgulayarak, “Bölgede nerede bir sorun varsa bakın İran’ı göreceksiniz. İran’ın başka bir ülkenin istikrarını bozma ve Lübnan’daki Hizbullah gibi grupları oluşturma yönündeki çabalarını boşa çıkarmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

Cuntaya destek

Suudi Arabistan’a salı günü giden Mattis, çarşamba günü Kral Salman bin Abdulaziz ve İkinci Veliaht Prens Savunma Bakanı Muhammed bin Salman ile bir araya geldi. İkinci durağı Mısır oldu. Trump yönetimi, zaman zaman Rusya ile görüşen Mısır cuntasını destekleyip İran’a karşı kullanmak istiyor. ABD’nin Mısır’a yaptığı yıllık 1.3 milyar dolarlık askeri yardım, cuntanın insan hakları ihlalleri gerekçesiyle Barack Obama döneminde askıya alınmıştı. Mattis, Katar ve Cibuti’yi de ziyaret edecek.

‘Kontrol altına alınmalı’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “İran kontrol altına alınmazsa Kuzey Kore’nin izinden gidebilir” dedi. Tillerson, İran’ı Ortadoğu’da ABD çıkarlarını hedef almakla ve provokasyonla suçladı. Trump, İran nükleer anlaşmasının gözden geçirilmesi için talimat vermişti.

RİYAD/KAHİRE