Bizi takip edin

Rojava

4 aşamalı plan iddiası

->

-> 25

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’ye ilişkin 4 aşamadan oluşan yeni bir planı devreye koymaya hazırlandığı öne sürülüyor. Amerikan Associated Press Ajansı’na konuşan adı açıklanmayan Amerikalı üst düzey yetkiliye dayandırılan haberde, Trump’ın, Suriye’ye ilişkin 4 aşamadan oluşan yeni bir plan hazırladığı, ilk aşamanın DAİŞ’i etkisizleştirmek olduğu belirtildi. Trump’ın Suriye planının 2. aşamasında ise Esad rejimi ile muhalifler arasında kalıcı ateşkes sağlamak var. Bu aşamada ABD ve Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin uçakları hava koruması sağlayacak.

Yeni planda her bölgenin bölge halkı tarafından yönetilmesi yönünde de yaklaşımlar var. Bu plana göre Sünni bölgeleri Sünniler, Kürt bölgelerini ise Kürtler yönetecek. Ademi merkeziyetçiliğin ve özerkliğin esas alınacağı, yerel yönetimlerin tümünde yöneticiler seçimlerle belirlenecek. Merkezi yönetim ise ilk etapta geçici hükümet tarafından yönetilecek. 3. aşamada Esad’ın geleceğine ilişkin öngörüler var. ABD, Esad’ın kendi isteğiyle geri çekilmesi ve Rusya veya İran’a yerleşebileceğini öngörüyor.

Planda, Esad’ın kendi isteğiyle çekilmemesi durumunda “savaş suçlusu” ilan edilip Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanması ya da muhalifleri tarafından öldürülebileceğine dair öngörüler yer alıyor. Habere göre Trump’ın planı Rusya ile de görüşülmüş. Planın 4. aşaması ise Suriye’de normalleşmenin sağlanması.

WASHİNGTON