Bizi takip edin

Yaşam

Yumurtalar boyandı özgürlük istendi

->

-> 32

Êzidî halkının, kutsal bayramı Çarşema Sor dün başta Şengal olmak üzere birçok yerde kutlandı. Bayram ile ilgili yayınlanan mesajlarda ise örgütlülük ve özgürlük vurgusu vardı

Êzidî Kürtlerin kutsal bayramı Çarşema Sor (Kırmızı Çarşamba), dün Halep’ten Şengal’e Mêrdîn’den (Mardin) Amûde’ye varana kadar birçok yerde kutlandı. Kürt siyasi parti ve örgütleri de, Çarşema Sor’u kutlayan birer açıklama yayımladı.

Halep’te ilk kez

Halep’in Şêx Meqsûd mahallesi’nde yaşayan Êzidîler Birliği tarafından organize edilen Çarşema Sor kutlamaları, yıllar sonra ilk kez yapıldı. Kutlamalara onlarca yurttaşın yanı sıra, Halepli inanç temsilcileri, YPG-YPJ savaşçıları, Asayiş Güçleri üyeleri ile sivil toplum kurumları üyeleri katıldı. Kutlamalarda bir konuşma yapan, Halep Êzidîleri Temsilcisi Roşîn Mûsa, Çarşema Sor’un Êzidîlere, YBŞ-YJŞ savaşçılarına ve tüm Êzidîlere kutlu olmasını diledi.
Rojava’nın Amûdê kentinde de Êzidî Evi öncülüğünde Qiz El-Cûx köyünde düzenlenen etkinlikle Çarşema Sor Bayramı kutlandı. Siyasi ve sivil toplum örgütlerinin de katıldığı kutlamalarda konuşmaların ardından müzik dinletisi yapıldı.

Şengal’de Çarşema Sor

Êzidîlerin kutsal toprakları Şengal’de de Çarşema Sor Bayramı kutlandı. Bu yıl Şengal Dağı’nda kitlesel olarak yapılan kutlamalara Şengal Kurucu Meclisi, Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ), Êzidî Özgürlük ve Demokrasi Partisi (PADÊ), Borik Köyü Halk Meclisi, Serdeşt Meclisi, Şengal’deki kurum ve örgütler, Êzidî din alimleri ve kanaat önderlerinin yanı sıra, YBŞ/YJŞ savaşçıları, Êzîdxan asayişi, Hristiyan din alimleri ve kanaat önderleri, Alevi ve El-Hak inancından da katılanlar oldu.

Mêrdîn ve Êlih’te de kutlandı

Çarşema Sor, Êzidîlerin yoğun olarak yaşadığı Şengal’in yanı sıra Mêrdîn’in Midyat ve Êlih’in (Batman) Qûbîn (Beşiri) ilçesinde de kutlandı. Qûbîn ilçesine bağlı Şâzim (Onbaşı) mezrasında yaşayan Êzidîler “Çarşema Sor” Bayramı’nı misafirlerine, renkli yumurta, şeker, tatlı ve pasta ikram ederek kutladı. Mezra sakinlerinden Kenan Kartal, “Cejna Çarşema Sor inancımıza göre dünyanın var olduğu gündür. Yüz yıllardır bayramımızı kutluyoruz. Bayram günü iki renkli ipi hazırlıyoruz. Bu renklerden biri gelecek yılı temsil ediyor. Diğeri de bu yılı. Bu ipleri ellerimize, hayvanlarımıza, meyve ağaçlarına ve tarlalarımıza bereket getirsin diye bağlıyoruz” dedi.

Çarşema Sor Nedir?

Êzidî inancında büyük bir yere sahip olan Çarşema Sor Bayramı, Nisan ayının 13’ünden sonra gelen ilk Çarşamba kutlanır. Êzidîler için kutsal olan Meleke Tawisi’nin yeryüzüne indiğine ve böylece evrenin yaratılışının tamamlandığına inanılan Çarşema Sor, dünyadaki bütün Êzidîler tarafından Kürtlerin yeni yılı anlamıyla Tausî Melek bayramı olarak kutlanır. Nisan ayı, doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, kışın yaşanan zor şartların bittiği bir ay olarak görülür. Bundan dolayı Êzidîler Nisan ayını yılın ‘gelini’ olarak görür ve Nisan’da düğün yapmazlar. Çarşema Sor’da yumurtalar boyanır ve tokuşturulur.

Êzidî vekillerden mesaj

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Êzidî milletvekilleri Feleknas Uca ve Ali Atalan, Çarşema Sor’u yazılı bir açıklama ile kutladı. Uca ve Atalan mesajında, “Başta 73. Ferman’a ve tüm baskılara rağmen Şengal’i terk etmeyenler olmak üzere tüm Êzidî toplumunun kutsal bayramı Çarşema Sor kutlu olsun! Êzidî toplumu zorlu ve bir o kadar da acı dolu günlerden geçmektedir. Çarşema Sor Bayramı da, son yıllarda savaş ve yaşanan katliamlar nedeniyle maalesef anlamı ve muhtevasına uygun bir bayram olarak kutlanamamaktadır. 73. Ferman’a rağmen Şengal’i terk etmeyen, özgür ve özerk bir toplumun inşası için direnen Êzidî halkı, Êzidîlerin kutsal günü olan Çarşema Sor’u bu sene yine Şengal’de hüzünle karşılıyor. Çarşema Sor’un, DAİŞ çetelerinin elinde olan Êzidîlerin özgürleşmesi, Şengal’in yeniden inşası ve göç yollarına düşen binlerce Êzidînin topraklarına dönmesine vesile olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Örgütlü halk kültürünü koruyabilir

KCK Halklar ve İnançlar Komitesi de Çarşema Sor’u kutlayan yazılı açıklamasında örgütlülüğe dikkat çekti: “Son Şengal Katliamı bize bir kez daha göstermiştir ki, ancak örgütlü ve kendini savunan halk gerçekliği, değerlerini, kültürünü, inancını ve varlığını koruyabilir.” Açıklamada, “Bu bayramdaki sevinç ve coşkunun Êzidî halkımızın iradesine irade, bilincine bilinç, örgütlülüğüne örgütlülük katmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Özgür yıllar diliyoruz’

Tevgera Civaka Azadiya Kurdistan (Kürdistan Özgür Toplum Hareketi), yazılı bir açıklama yayınlayarak Êzidîlerin Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Açıklamada, “Tevgera Azadi olarak Êzidîlerin bu bayramını gelecek yıl daha iyi ve özgür koşullarda kutlamalarını temenni ediyoruz. Karanlık güçlerin elinin Kürdistan’dan çekilmesi, tüm taraflara huzur getirmesini diliyoruz. Êzidî kardeşlerimizin bayramını kutluyoruz” denildi. Tevgera Civaka Azadiya Kurdistan (Kürdistan Özgür Toplum Hareketi), yazılı bir açıklama yayınlayarak Êzidîlerin Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı. Açıklamada, “Tevgera Azadi olarak Êzidîlerin bu bayramını gelecek yıl daha iyi ve özgür koşullarda kutlamalarını temenni ediyoruz. Karanlık güçlerin elinin Kürdistan’dan çekilmesi, tüm taraflara huzur getirmesini diliyoruz. Êzidî kardeşlerimizin bayramını kutluyoruz” denildi.

Şengal’den ‘geri dönün’ çağrısı

Şengal’de her türlü saldırıya karşı halkın öz örgütlülüğü olarak kurulan YJŞ birlikleri, Çarşemba Sor mesajı yayınladı. Êzidî halkına Şengal’e dönme çağrısının yapıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Biz YJŞ güçleri olarak, bu kutsal günü hala DAİŞ çeteleri elinde esir olan Êzidî kadın ve çocuklarına kutluyor, Çarşema Sor bayramının Êzidî halkı ve tüm halkların özgürlük günü olacağının sözünü veriyoruz.”

Barışa vesile olsun

Rojava kadın örgütü Kongreya Star ise, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Êzîdî toplumu ve Kürt halkının Çarşema Sor Bayramı’nı kutluyor, bu bayramın tarihi, dini ve toplumsal anlamı, değer ve kutsallığının tüm halklar nezdinde kalıcı bir barışın temeli olmasını diliyoruz. Kongreya Star olarak Çarşema Sor Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

HABER MERKEZİ