Bizi takip edin

Politika

TEK ÇÖZÜM YOLU İPTAL

->

-> 7

YSK’nin skandal kararlarla referandumu şaibeli hale getirmesinden sonra toplumda büyüyen öfke dinmiyor. Dün yine binlerce insan ‘Hayır, biz kazandık’ şiarıyla sokaklara çıkarken, CHP’den sonra itiraz başvurusu yapan HDP tek yolun seçimin iptali olduğunu belirtti

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekillerinden Mithat Sancar, İmam Taşçıer, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Bedia Özgökçe Ertan ile Ankara İl Örgütü üye ve yöneticilerinden oluşan heyet, Yüksek Seçim Kurulu’na referandum sonuçlarının iptali başvurusunda bulundu. Başvurunun ardından HDP’liler, YSK içinde açıklama yaptı. Burada konuşan Mêrdîn (Mardin) Milletvekilli Mithat Sancar, OHAL altında bir bir referandum süreci yaşandı. Eşitsiz şartlardı. Birçok kural ihlali vardı. Bunlar seçimlerde demokratik hakların ihlaliydi” dedi. Sancar, referandumun sürecinde hem medya hem de devlet imkanlarının “Evet” lehine kullanılması nedeniyle oluşan eşitsizliğe de değindi. “Bu kadar adaletsiz bir ortamda sandık güvenliği için de büyük şüpheler” vardı diyen Sancar, özellikle Kürt illerinde açık oy ve blok oy kullandığına dair kanıtlar olduğunu, bunun da seçim iptali için yeterli bir gerekçe olduğunu söyledi.

5hdp

Seçim sakattır

YSK’nin mühürsüz oy ve zarfları geçerli sayan kararına dikkat çeken Sancar, “Bu karar dışarıdan oy kullanmayı ispat etme olanağını kaldırdı. Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur. YSK’nin mühürsüz oy ve zarfların geçerli olacağına dair karar Kürt illerinde sandık açıldıktan ve sayım başladıktan sonra alındı. Bunun karar olup olmadığını da zaten bilmiyorduk. Sadece YSK’nin internet sitesinde duyuru yapıldı. Oylama diğer illerde devam ederken karar alındı. Bunun çok önemli sonuçları var. Oyları mühürsüz diye kayda geçmek imkan dışı kaldı. Sandıkta görevli kişiler oyları geçersiz kılalım dediklerinde karşılarına YSK’nin duyurusu çıktı. Dışarıdan oy gelmiş mi gelmemiş mi bilmek mümkün olmaktan çıktı. Mühürsüz oy ve zarfların sonradan mühürlendiğine dair de bilgiler var. Bütün bunlar ve daha fazlasını da sayacağımız sebeplerden dolayı mühürsüz oy meselesi basit bir seçim ihlali olarak değerlendirilemez. Seçimin tamamını geçersiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur” diye konuştu.

Mühürsüz zarflar kabul edilemez

Bazı ihlallerin düzeltilebileceğinin ancak YSK’nin mühürsüz oyları geçerli kılan ihlalin düzeltilmesinin mümkün olmadığın söyleyen Sancar, “Mühürsüz oyları tespit etmek imkansızdır, sayısı ne kadardır tespit edilemez. Bu oyların ne kadarı sahte ne kadarı dışarıdan bunları tespit etme olanağı yok. YSK ‘tespit edemeyiz’ dedi. Tespit edemezseniz bu seçim geçersizdir.101. kanun tartışmaya yer bırakmayan bir kuraldır. Mühürsüz oy ve zarflar kabul edilmez” diye konuştu.

Demokrasiyi tahrip etmeyin

YSK’nin mühürsüz oyların iptal edilmesine dair aldığı eski kararları hatırlatan Sancar,”Bu seçim yapılış süreci itibariyle adil değildir. Anayasal kurallara, seçim hukukun temel ilkelerine uygun gerçekleşmedi, oylama ve sayım işlemi de geçersizdir. Bu seçimin düzeltilmesi imkanı yok. Tek bir yol var seçimin iptal edilmesi. Referandumu iptal etmeden bu tartışmalar son bulmayacak” ifadelerini kullandı.YSK’ye “daha fazla demokrasi kültürünü tahrip etme” çağrısı yapan Sancar, “YSK buna alet olmak istemiyorsa yapacağı tek şey seçimin iptalidir. Eğer bu karar verilmezse 2017 referandumu şaibeli olacaktır” dedi.

ANKARA