Bizi takip edin

Politika

Sınır ötesi operasyon sevkiyatı

->

-> 27

Şirnex’in sınır hattındaki karakollara, uzun bir süredir hükümet yetkilileri tarafından dillendirilen sınır ötesi operasyon için 300’ü aşkın tank sevkiyatı yapıldı. Sınır ötesi saldırı için TSK’nin KDP’den bin 200 kişilik özel bir birlik talep ettiği belirtiliyor
KK’ye yönelik 1983 yılından bu yana hüsranla sonuçlanan 26 sınır ötesi operasyonunun ardından AKP hükümeti, 27’nci kez operasyon yapma hazırlığı içerisinde. Askeri operasyonların son dönemlerde arttığı Şirnex’in (Şırnak) sınır hattına yapılan askeri sevkiyat yoğunlaştı. Hükümet yetkilileri ve hükümete yakın medya tarafından da sıklıkla dile getirilen olası sınır ötesi operasyonu için Habur Sınır Kapısı’na yakın bir noktada bulunan Silopi Şehit Piyade Binbaşı Ercüment Türkmen Kışlası’na son bir ay içerisinde 300’ü aşkın tank, ağır askeri silahlar ile çok sayıda asker sevkiyatı gerçekleştirildi.

Ağır silah sevkiyatı

Burada bekletilen ağır silahların yer yer Cudî ve Gabar Dağı kırsalında yapılan operasyonlarda kullanıldığını belirten yerel kaynaklar, son dönemlerde sınır kapısından Güney Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Türkiye’nin askeri kamplarına da askeri birliklerin kaydırıldığını aktardı. Güney Kürdistan Bölgesi sınır hattında bulunan Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesindeki askeri hareketlilik de son dönemlerde arttı. Sınır bölgesinde bulunan birçok noktada asker ve korucular tarafından geçici noktalar kurulurken, Haftanin bölgesine de birçok tank sevkiyatı yapıldı. Yine son dönemlerde Qilaban ilçesine bağlı Beton Pınar Sınır Karakolu ve Andaç (Qeşûra) ile Roboski köyleri civarındaki karakollara ağır silah sevkiyatı gerçekleştirildi.

KDP’den güç talep edildi

Geçtiğimiz günlerde sınır ötesi operasyona ilişkin Türkiye ve KDP’nin görüşmeler yaptığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) KDP’den 1200 kişilik özel birlik talep ettiği ortya çıkmıştı. İddialara göre, Türkiye ve KDP arasında yapılan anlaşmalara göre, Kandil alanı da üç gün boyunca Türk savaş uçakları tarafından aralıksız bombalanacak. Yapılacak bombardıman sonrasında bahsedilen Zaxo hattı kontrol altına alınacak. Alanı parçalar şeklinde kontrol altına alınıp Akre’ye doğru ilerlenecek. Ayrıca yapılacak bombardıman sonunda 17 farklı noktada indirme yapılarak operasyonlar başlatılacak.
ŞIRNEX / dihaber