Bizi takip edin

Haber

sendika.org’a operasyon: Demirhan gözaltına alındı

->

-> 18

Sabaha karşı sendika.org ofisine yapılan operasyonda gazeteci Ali Ergin Demirhan, gözaltına alındı. Öte yandan Avukat Sercan Aran, Demirhan’ın açlık grevinde olduğunu söyledi

Polis sabaha karşı sendika.org’un İstanbul’daki ofisini bastı. Sitenin editörü Ali Ergin Demirhan hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle 05.45’te sendika.org bürosunda arama ve el koymaya dönük baskın yapıldı. Büroda yapılan aramanın ardından polis, Demirhan’ı “Yapılan oylama sonucunu meşru göstermemeye çalışarak sosyal medya hesaplarından yapılan eylemleri organize etme, halkı kin, düşmanlığa tahrik, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddialarıyla gözaltına aldı. Demirhan, Esenler Atışalanı Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

’31 kere kapatıldık’

Öte yandan Sendika.Org’a sabah saatlerinde düzenlenen polis baskını ve site editörlerinden Ali Ergin Demirhan’ın gözaltına alınması Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin de katılımıyla Ankara Yüksel Caddesi’nde düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi. Burada konuşma yapan Sendika.Org Muhabiri Demet Yılan, son 1,5 yılda 31 kere sitelerinin kapatıldığını belirterek, referandum sürecinde 17 kez erişim engeli uygulandığını söyledi. Yılan, “Her seferinde halkın haber alma hakkını savunmaktan bir saniye bile geri durmadık. Faşizmin saldırısı karşısında, faşizme karşı mücadelenin gereğini yaptık; gerçekleri söylemeye devam ettik” diye konuştu.

‘Gözaltındakiler serbest bırakıldı’

Sendika.Org ile dayanışma çağrısı yapan Yılan, son olarak editörleri Ali Ergin Demirhan’ın serbest bırakılmasını isteyerek, “Halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek için tutuklanan tüm gazeteciler ve ‘Hayır’ın sesini susturmak için gözaltına alınan tüm yurttaşlar derhal serbest bırakılmalıdır!” dedi.

Demirhan açlık grevinde

Sendika.Org avukatlarından Sercan Aran da, Demirhan ile birlikte 7 kişinin referandumun meşru olmadığını söylediği için gözaltına alındığını belirterek, Demirhan’ın iktidarın ve polisin tutumunu protesto etmek amacı ile açlık grevine başladığını duyurdu. Avukat Aran, açlık grevindeki Demirhan’a yalnızca su verildiğini ve avukatlar tarafından götürülen şekerlerin verilmesinin polisler tarafından engellendiğini açıkladı.

‘Hayır’ korkusu büyüyor

Öte yandan referandumun şaibeli sonuçlarına karşı eylem yapanlar için sosyal medya operasyonu başlatıldı. Yapılan operasyonla 7 kişi gözaltına alındı. Sosyal medya hesaplarından “devlet büyüklerine hakaret, toplumu provoke edip sokağa çıkmaları yönünde çağrıda bulunmak” iddiasıyla 13 kişi hakkın da ise arama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Emniyetten açıklama

Hayır cephesine karşı önceki gün İstanbul’da başlatılan operasyonlarla ilgili ise emniyetten açıklama geldi. Operasyona ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada Gezi eylemlerine vurgu yapıldı. Açıklamada, yapılan eylemler ile 2013’te yüzlerce kişinin katıldığı Gezi eylemlerine benzer olayların yaşatılarak referandumun iptal edilmeye çalışıldığı ifade edildi.

İSTANBUL

İSTANBUL