Bizi takip edin

Politika

Raporu beğenmeyince ‘terörist’ yaptılar

->

-> 3

AKP tarafından referandumda gözlemci olarak rapor hazırlayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) yönelik suçlama ve saldırılara yenisi eklendi. Daha önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Siz kim oluyorsunuz haddinizi bilin” sözleriyle hedef gösterdiği AGİT üyeleri bu kez de havuz medyası tarafından “terörist” ilan edildi.

Havuz iş başında

Güneş, Takvim, Vatan, Akşam, Akit, Star, Yeni Şafak, Sabah gibi havuz medyasından birçok gazetede AGİT üyelerinin “terörist” ve “PKK yandaşı” olduğuna ilişkin haberler yer almaya başladı. Haberlerde AGİT ile ilgisi olmayan Sol Parti üyesi Andrej Hunko’nun PKK bayrağı ile çekilmiş bir fotoğrafı kullanılırken, Hunko, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi tarafından gönderilen 23 kişilik siyasi gözlemci arasında yer alıyor. Hunko’nun bu fotoğrafı gerekçe gösterilerek Amed ve Mardin’de seçim gözlemi yapması ise engellenmişti.

Kendi kanunlarına uymuyorlar

Yaşanan bu tartışamalarla birlikte AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Georg de Link yaptığı açıklamada, AKP’nin yaşanan usüzlsüzlüklere rağmen işbirliğine yanaşmadığını belirterek, AKP’yi eleştirdi. Link “YSK’nın yanlış ya da mühürsüz oyları geçerli sayma kararının Türk yasalarına aykırı olduğu sabittir” dedi.