Bizi takip edin

Rojava

RAKKA GÜN SAYIYOR

->

-> 17

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu QSD’nin Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde Rakka’ya yaklaşıldı. 4 köy daha özgürleştirilirken, Rakka Sivil Meclisi, kenti yönetmeye hazır. Tabka’da ise müjde vakti geldi

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde nihai hedefe doğru ilerleniyor. Rakka’nın kuzeyinde başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin 4’üncü aşamasının 8. gününde 4 köy birden özgürleştirildi.

Bir haftada 8 köy

Önceki gece saatlerine kadar Um Tenek, Bir Cerba, Cerwa ve Hetaş köylerinde QSD savaşçıları ve DAİŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmaların ardından Um Tenek, Hetaş, Bir Cerba ve Cerwa köyleri QSD savaşçıları tarafından özgürleştirildi. Çatışmalarda onlarca DAİŞ çetecisi öldürüldü. Ayrıca QSD savaşçıları, sivilleri çatışma bölgesinden çıkararak güvenli bölgelere ulaştırdı. Son bir haftada toplam 8 köy ve 4 mezra çetelerden temizlendi. Köylerin kurtarılması operasyonunda yer alan Rakkalı savaşçılar ise, kendi hemşerilerini DAİŞ çetelerinden kurtarmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Köyleri kurtarılan yurttaşlar da, QSD savaşçılarına teşekkür ederek, “Çocuklarımızla gurur duyuyoruz” diyor. Rakkalı sivillerin kurtarılmış bölgelere göçü, QSD savaşçılarının da Rakka’ya ilerleyişi sürüyor.

RAKKA /ANHA