Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Maden patronu ‘adalet’ istedi!

->

-> 15

Soma davasında savcı yine mütalaasını vermedi. Madenci ailelerinin ve avukatların tepki gösterdiği davada Soma patronları, facianın ‘FETÖ’ kumpası sonucu yaşandığını öne sürdü, ‘Bu mudur Türk adaleti’ sözleriyle kendileri için ‘adalet’ istedi

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin görülen davanın 17’nci duruşmasının 2’nci celsesi, dün gerçekleştirildi. Duruşmanın 2’nci celsesinde de sanık ve sanık avukatlarının mütalaanın okunmasını erteletmesi ailelerin ve avukatların tepkisini çekti.

Duruşma öncesi aileler, Akhisar Tren İstasyonu önünden duruşma salonuna kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüş ve açıklamanın ardından başlayan duruşmada ilk olarak sanıklara tutukluluk hallerinin devamı talebine ilişkin beyanları soruldu. Bunun üzerine söz alan sanıklardan Can Gürkan, savcının esasa ilişkin mütalaa vermemesini doğru bulduğunu söyledi. Beyanlarında mahkemeyi de suçlayan Gürkan, “İddiaların gerçek olmadığını mahkeme heyeti de tespit etti. Öngörmeyi bırakın ne olduğu bilinmeyen bir şeyi biz biliyormuşuz ve tedbir almamışız gibi gösteriliyor. Bilirkişi raporlarında ‘olası kast’ı destekleyen hiçbir şey kalmamıştır. Mahkeme bizi ‘Siz öngördünüz’ diye suçluyor. Bunu adaletsiz buluyorum. Bu mudur Türk adaleti? Adaletin hakkı? Mahkeme yaptığı işin hakkını vermeli” sözleriyle savunma yaptı.

Salonu terk ettiler

Diğer tutuklu sanıklar da, yeni bir bilirkişi heyetinin oluşturulmasını ve tahliyelerini talep etti. Sanıkların ardından konuşan Can Gürkan’ın avukatı Kadir Çekin ise, “Maddi gerçek ortaya çıkmadı. Manisa’da devam eden soruşturmanın maddi gerçekliği ortaya koyacağına inanıyoruz. Sabotaj olma olasılığı çok yüksek” diye konuştu. Çekin’in bu sözleri üzerine müşteki avukatları ve aileler tepki göstererek salonu terk etti.

Herkesi ‘FETÖ’cü’ ilan etti

Mahkemenin görüşünü doğru bulmadıklarını söyleyen sanık avukatlarından Alp Gürkan’ın avukatı İhsan Sartık’ın Manisa soruşturmasında gizli gelişmeler olduğunu söylemesi üzerine, Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, “O dosya gizli diyorsunuz dosyayla ilgili bilgi veriyorsunuz. Siz herkese FETÖ’cü demişsiniz. FETÖ’cüler otopsiyi engellemiş demişsiniz. Mahkemeyi neden oyalıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

Duruşma yine ertelendi

Mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Heyet kararında yeni bilirkişi heyetinin oluşturulma talebinin, alınan tüm raporlarda sabotaja dair bir olgunun bulunmamasından dolayı Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizli yürütülen sabotaj soruşturmasının beklenmesi talebinin reddine, savcının esasa ilişkin mütalaasını bir sonraki celseye kadar vermesine karar verdi. Sanıklarının tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti davayı 11 Temmuz’a erteledi.

Sanıktan avukatlara hakaret

Davanın önceki gün görülen ilk celsesi gerginlikle sonuçlandı. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda söz alan sanıklar yine bilirkişi raporunu hedef aldı.

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından mütalaa vermesi beklenen savcı ise, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep ederek, esasa ilişkin mütalaasını Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın gelişmesine göre vereceğini açıkladı. Müşteki avukatlarından Selçuk Kozağaçlı ise, esasa ilişkin mütalaanın verilmesinde şüphelisi ve sanığı olmayan soruşturmanın beklenmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Kozağaçlı, yargılamanın uzatılmasına izin vermeyeceklerini ve gerekirse savcı hakkında şikayette bulunacaklarını söyledi. Avukat Can Atalay da, dosyada esas hakkında mütalaa verilmezse Türkiye kamuoyunun bunu tartışacağını vurguladı.

Avukatların ardından tutukluluk talebine ilişkin beyanı sorulan sanık Can Gürkan, savunma yaptığı esnada müşteki avukatlarına dönerek hakarette bulundu. Yaşanan duruma aileler tepki gösterirken, salonda gerginlik yaşandı.

MANİSA