Bizi takip edin

Politika

Günlerdir sokakları terk etmeyen binler: Biz kazandık ve susmayacağız

->

-> 19

Pazar günü yapılan referandumda yaşanan ihlaller ve son olarak YSK’nin aldığı kanunsuz kararla ‘Evet’ sonucunun ilan edilmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor. Kadıköy’de sokaklara çıkan yüzlerce kadın hukuksuz kararı protesto ederek, ‘Biz kazandık ve susmayacağız!’ dedi

Başkanlık yasası için baskı, gözaltı ve saldırı ve OHAL koşullarında yapılan referandumun Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kanuna aykırı bir şekilde aldığı kararla sonucun “Evet” olarak ilan edilmesine tepkiler sürüyor. Pazar akşamından beri her akşam sokaklara çıkan yurttaşlar bu hukuksuz kararı tanımadıklarını haykırarak “Hayır”larına sahip çıkıyor. İstanbul’dan Çanakkale’ye, Tekirdağ’dan Ankara’ya kadar yurttaşlar YSK ve referandum sonucuna karşı ayakta.

Kadıköy’de kadınlar ‘hayır’ı haykırdı

Günlerdir eylemlerin devam ettiği İstanbul’da önceki akşamda yurttaşlar sokaktaydı. Kadıköy’de kadın örgütlerinin çağrısıyla yapılan eyleme yüzlerce kişi katıldı. Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan binlerce kadın “Kadınların ‘Hayır’ı biter mi sandın” pankartıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Zılgıtlar, alkış ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen kadınlar adına Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Fidan Ataselim ve Barış İçin Kadın Girişimi’nden Selin Top tarafından yapılan açıklamada, “Baskı ve zorla, şaibeyle sürdürülen bir referandum sürecinin sonunda ülkenin tamamı tek bir adamın arzularına hapsedilmek isteniyor. Bunun kadın cinayetlerine, istismara, tacize, tecavüze, erkek egemenliğine, eşitsizliğe karşı mücadele eden biz kadınlar için ne anlama geldiğini biliyoruz. Ama hayır! Kabul etmiyoruz. Biliyoruz ki olsun biz kazandık ve susmayacağız!” denildi.

Beşiktaş günlerdir ayakta
Eylemlerin bir diğer adresi Beşiktaş’ta da bir araya gelen yüzlerce kişi Beşiktaş sokaklarında “Hayır” sloganlarıyla yürüdü. Sokaklarda yürüyüş gerçekleştiren kitleye evlerinin balkonlarına çıkan yurttaşlar da destek verdi.

6avcılar

Bakırköy’de ‘Hayır’lar buluştu

Bakırköy’de ise Hayır Meclisi’nin çağrısı ile Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yüzlerce yurttaş “Hayır Kazandık” pankartının ardında bir araya geldi. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Bakırköy uyuma, ‘Hayır’ına sahip çık”, “Hayır daha bitmedi” sloganları attı. MHP’lilerin de olduğu eylemde YSK ve AKP’ye büyük öfke hâkimdi.

‘Kararımızı tek adama teslim etmeyiz’

Ankara’da alanlara çıkan emek ve demokrasi örgütleri “Yalana teslim olmayacağız” sloganlarıyal sonuçları kabul etmediklerini açıkladı. Ankaralı kadınlar da, “Kadınların Hayırı Biter mi” diyerek Sakarya Meydanı’nda bir araya geldi. Ellerinde ziller, alkış ve zılgıtlarla ses çıkaran kadınlar sloganlarıyla “kadınların kararlarını tek adama teslim etmeyeceğini” söyledi. HABER MERKEZİ

Penguen’den YSK’ye kapak

YSK’nın mühürsüz zarfları geçerli sayıp “Evet”i çıktığını ilan etmesine tepkiler devam ederken, mizah dergisi Penguen, kapağını boş bırakarak, “Artık karikatürsüz kapaklar da geçerli sayılacak” notunu paylaştı.

6protesto

Gelsene burası çok güzel!

Yurt dışı sandıklarından “evet” oyunun çıkmasının ardından oyuncu Sevinç Erbulak, yurttaşlara Türkiye’de yaşama teklifinde bulundu. Erbulak, Facebook hesabından, “Gönül rahatlığıyla evet diyenleri; buraya davet ediyorum. Bence burası oralardan daha güzel” paylaşımında bulundu.

Oyumu peçeteye yazsam olur mu?

Senarist Gülse Birsel, YSK’nın kararını tiye alan bir yazı kaleme aldı. “Gelecek seçimde oylarımızı peçeteye yazıp versek kabul edilebilecek mi? Twitter’dan YSK’ya DM olarak yollasak sayılabilecek mi?” diye soran Birsel, “Sayın YSK, zorla mizahçıya malzeme veriyorsunuz” dedi.

6pet-bakırköy

Mühürsüz oy geçerli değil

Pazar günü yapılan referandumda YSK’nın adlığı hukuksuz karara sant dünyasından tepki geldi. Dizi oyuncusu Erkan Kolçak Köstendil, YSK’nın kararına tepki göstererek Twitter’da “Milletin iradesine darbe yapılamaz…” diye yazdı.

Kitleye polis saldırdı

Adana’da bir araya gelen yurttaşlar polisin tüm engellemelerine rağmen şaibeli referandum sonucunu protesto etti. “Hırsız, Yandaş YSK” sloganları ile tepkilerini dile getiren kitleye saldıran polis birçok kişiyi gözaltın aldı.

6izmir

İzmir’de ortak eylem

İzmir’de CHP’nin çağrısı ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam sloganları attı. CHP Gençlik Kolları, Birleşik Haziran Hareketi, Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti ve Halkevileri temsilcileri kısa birer konuşmalar yaptı.

6kadıköy

‘Evet değil Hayır  kazandı’

HDP, TJA, HDK ve DBP referandum sonuçlarına ve yaşanan şaibelere ilişkin HDP İstanbul il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, referandum ile “Evet” bloğunun değil, “Hayır” diyen halkların kazandığını dile getirdi. Avcı, “Sokağa taşınmış demokratik tepkilerin yanında, içinde olacağız ve tüm halkları ‘Hayır’ına birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

6-hayiri4

Yüzde 48 daha değerli

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir de HDP Amed İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. Bu referandumda kadınların ve Kürtlerin “Çöktürme Planı”nı boşa çıkarttığını vurgulayan Taşdemir, “Yüzde 48 daha değerlidir” dedi.

Yurttaşlar sokakta kararlı

Referandumda yaşanan ihlaller ve YSK’nin kararını protesto etmek için Muğla, Tekirdağ, Çanakkale,Kocaeli, Aydın ve Konya’da yüzlerce kişi sokaklara çıkarak referandum sonucunu protesto etti. Yurttaşlar yaptıkları açıklamalarda “Hayırın kazandığını” belirterek, sokaklarda oylarına sahip çıkacaklarını vurguladı.

İSTANBUL / dihaber