Bizi takip edin

Politika

‘Evet’ yetmedi ‘Hayır’a operasyon

->

-> 3

Referandum sonuçlarının YSK kararıyla “Evet” olarak ilan edilmesinin ardından başlayan eylemlerle birlikte AKP tarafından “Hayır” cephesine gözaltı operasyonu başlatıldı. İstanbul’da sabah saatlerinde aralarında öğrencilerin de olduğu çok sayıda yurttaşın evine baskın düzenledi. Operasyonlarda 38 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların Vatan Emniyet’e götürüldüğü öğrenildi.

Gerekçe: Halkı galeyana getirmek!

Gözaltı gerekçeleri öğrenilmezken, gözaltına alınan ÖDP il yönetcisi Mesut Geçgel’in ise “Evet’in Meşru Olmadığı Yönünde Halkı Galeyana Getirmek” iddiasıyla gözaltın alındığı öğrenildi. Geçgel gözaltına alınmasını sosyal medya adresi üzerinden şu sözlerle duyurdu: “Meşru” olan ‘evet’ oylarını protesto ettiğim gerekçesiyle gözaltına alınıyorum. At hırsızları boş durmuyor. Memleket bizim. Biz kazandık!”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kapısında referandum sonuçlarını protesto ederek “Hayır daha bitmedi” bildirisi dağıtan 10 üniversite öğrencisi gözaltına alındı.

Dersim’de 48 kişi tutuklandı

Referandum öncesi “Hayır” cephesine yönelik yapılan operasyonda Dersim’de gözaltına alınan 48 kişi ise tutuklandı. 4 Nisan’da 12 kentte “Hayır”cephesinden gözaltına alınan onlarca kişi, gözaltı işkencesinin ardından serbest bırakılırken, referandumda rekor bir oranla yüzde 80 “Hayır” oyu verilen Dersim’de savcılığa çıkarılan 48 kişi tutuklandı.

HABER MERKEZİ