Bizi takip edin

Politika

Durum görünenden daha vahim

->

-> 4

Hayır ve Ötesi referanduma dair hazırladığı ön raporu yayımladı. Raporda yaşanan ihlallerin çok olduğuna vurgu yapılarak mühürsüz oyların kabul edilmesinden daha vahim hukuksuzluklar yaşandığı ifade edildi

Adil bir seçim için gönüllülük esasına göre çalışan Hayır ve Ötesi, 16 Nisan referandumuna dair hazırladığı ön raporu yayımladı. Gönüllülerinin temin ettiği ve veri sistemine girişi yapılan ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarının tek tek incelendiğini belirten Hayır ve Ötesi, YSK verileriyle birlikte değerlendirilmek üzere tespitlerini paylaştı.

‘Evet’ yüzde 100, Hayır sıfır!

YSK verilerine yer verilen raporda başta Riha’nın (Urfa) Akçakale, Weranşar (Viranşehir), Curnê Reş (Hilvan) ve Mûş’un Hasköy, Yozgat’ın Çekerek ilçeleriyle, Sakarya’nın Akyazı ilçesi olmak üzere; 961 adet seçmen sandığında kullanılan oyların tamamının “Evet” mühürlü olup, “Hayır” mühürlü oranın sıfır olduğu belirtildi. Raporda bu durumun,1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde, ihmal edilemeyecek derecede muhalefet partisi seçmenine sahip olduğunun anlaşıldığı ve bu durumun hayatın olağan akışına ters olduğu ifade edildi.

Firesiz sandığa gidilmiş

Raporda “Evet” çıkan 961 sandığın yüzde 30’unda, seçmenlerin tamamının firesiz sandığa gittiğinin anlaşıldığı belirtilerek, bu durumun doğruluğu için sandıklarda bulunan seçmenlere ulaşılarak oy kullanıp kullanmadıklarının belirlenmesi için inceleme başlatıldığı ifade edildi.

Blok oy kullanıldı

“Riha’nın Weranşar ilçesinde kullanılan oylara ilişkin seçmen listelerinde yer alan seçmen imzalarının aynı olduğu; dolayısıyla tek elden çıktığı anlaşılmaktadır” denilen raporda, “Bu durum, blok oy kullanıldığı gerçeğini şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koymaktadır” denildi.

Sandığa gitmeyenlerin yerine de!

“7 bin 48 adet seçmen sandığında, kullanılan oy sayısının ilgili sandıktaki seçmen sayısına eşit olduğu veya sandık görevlileri de dikkate alındığında, seçmen sayısı ve sandık görevlileri toplam sayısından da fazla olduğu tespit edilmiştir” denilen raporda, söz konusu sandıklarda kullanılan oyların toplamının 1 milyon 672 bin 249 olduğu ifade edildi. “Bu oyların yüzde 60,7’si “Evet” olarak gerçekleşmiştir. Blok oy kullanımına ilişkin önceki tespitler de dikkate alındığında, oy kullanmaya gelmeyen seçmenler adına bilahare “Evet” yönünde oy kullanılmış olabileceği şüphesi; söz konusu” denildi.

Durum daha vahim

Hayır ve Ötesi’nin raporunda son olarak 1 Kasım seçimlerinde muhalefet partilerine oy veren ancak 16 Nisan’da tamamen ‘evet’ görünen sandıklarla birlikte yine 5’ten az ‘hayır’ çıkan sandıkların da incelenmesi işlemlerinin devam ettiği vurgulandı. Raporda, yaşanan usulsüzlüklerin mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesinden daha vahim noktada olduğu vurulanarak, “Salt bu verilerden de anlaşılacağı üzere yapılan usulsüzlük ve sahtekarlık oy pusulalarının mühürlü mü yoksa mühürsüz mü olduğunun çok ötesinde bir vehamete işaret etmektedir” denildi. ANKARA / dihaber