Bizi takip edin

Kadın

Cezasızlık suça teşvik ediyor!

->

-> 13

Çocuğa yönelik cinsel istismar yasa tasarısı ile tepkileri çeken hükümetin izlediği cezasızlık politikası da vakalarda artışa neden oluyor. Konya’da Ensar Vakfı benzeri, Amed’e ise bir ilkokulda cinsel istismar vakası yaşandı. Her iki olayda da zanlılar serbest

Çocuğa yönelik cinsel istismar suçları cezasızlık politikası nedeni ile her geçen gün artıyor. Amed’de bir ortaokulda 12 yaşındaki F.B.’ye yönelik cinsel istismarı rehberlik öğretmeni ortaya çıkardı. Konya’da ise, Ensar Vakfı skandalına benzer bir olay yaşandı. Kur’an kursunda görevli 5 beletmenin tıpkı Ensar skandalında olduğu gibi çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.

Zanlı adli kontrol şartı ile serbest

Amed Kayapınar’da bir ortaokulda eğitim gören ve şu anda 12 yaşında olan F.B. adlı kız çocuğu, rehberlik servisinin isteği üzerine yazdığı otobiyografisinde 8 yaşından beri cinsel istismara uğradığını anlattı. Rehberlik öğretmeninin olayı aileye bildirmesi üzerine şüpheli olarak kimliği tespit edilen mobilyacı N.D. hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan, 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Gözaltına alınan 28 yaşındaki zanlı N.D., adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Zanlı, hakkında Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında tutuksuz yargılanıyor.

Karaman’dan sonra Konya

Karaman’da Ensar Vakfı’nda beletmenin çocuklara önelik cinsel istismar skandalının ardından bu kez Konya’da yatılı bir Kur’an kursunda 6-17 yaşlarındaki beş beletmenin, çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Habertürk’ten Zafer Samancı’nın haberine göre, geçen sene Diyanet İşleri Başkanlığı’na gelen isimsiz bir ihbar mektubu ile ortaya çıkan olayda 5 belletmenin o dönem yaşları 16 ile 17 olan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu anlatıldı. Gelen mektup üzerine kursa gönderilen müfettişler öğrencilerle tek tek ve yüz yüze görüştü. Müfettişlerin Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na ellerindeki dosyalarla başvuruda bulunmalarının ardından savcılık, istismarda bulunan 5 erkek hakkında dava açtı.

Tutuksuz yargılanıyorlar

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede “Şüphelilerin üzerlerine atılı suçları işledikleri hususunda kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli delilin bulunduğu” kaydedildi. Cinsel istismar suçı ile tutuksuz yargılanan 4 belletmene 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Davanın 3’üncü duruşması 23 Haziran’da Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 5’inci belletmenin ise trafik kazasında öldüğü öğrenildi.

HABER MERKEZİ