Bizi takip edin

Politika

Bilgen’den referandum mesajı

->

-> 60

HDP’li Ayhan Bilgen, referanduma ilişkin gönderdiği mesajda, ‘Hayır’ için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evrilmemesi, mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmesi gerektiğini söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Qers (Kars) Milletvekili Ayhan Bilgen, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden “Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız” başlıklı bir mesaj gönderdi. Bilgen, mesajında tüm engelleme ve adaletsizliğe rağmen, referandumda ortaya çıkan tablonun, siyaseti toplumsallaştırmak, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli fırsatlar ortaya çıkardığını söyledi.

“Hayır” için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evirilmemesi, mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmesi gerektiğini belirten Bilgen’in mesajının devamı şöyle: “Ötekileştiren, dışlayan siyaset dilinin terk edilmesi, ortak akıl ve vicdanı tüm toplumsal zeminlerde örgütleyen bir yeni siyasi buluşmanın alternatif olarak toplumun önüne konulması gerekir.

OHAL uygulamaları başta olmak üzere devam eden haksızlıklara, dış politikada yeni maceralara sürüklenmeye ve ekonomik kriz tehlikesine karşı etkili bir muhalefetin sergilenmesi yepyeni bir siyasi umudu ortaya çıkaracaktır. Eski ezber ve ön yargıların aşılması ile kamplaştırma ve gerilim siyasetinin boşa çıkarılması siyasetin önündeki en önemli sorumluluktur.”

ANKARA