Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Batıyla kriz yaşanınca…

->

-> 10

Batılı ülkeler ve özellikle Avrupa Birliği (AB) ile sürekli gerilim yaşayan ve son referandum hileleri yüzünden daha da tecrit olmaya doğru giden hükümet, özellikle Katar ve Suudi sermayesine kapıları açma peşinde. Büyük petrol ülkelerinin ağırlıkta olduğu İslam Kalkınma Bankası, Borsa İstanbul’un en az yüzde 10 hissesini satın almayı hedeflediğini belirtti. Geçtiğimiz aylarda KHK ile Varlık Fonu’na devredilen Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ise durumu kabul ederken, bu oranın yüksek olduğunu belirtti.

Önceki gün Reuters’a konuşan İslam Kalkınma Bankası İşbirliği ve Kaynak Mobilizasyonu Direktörü Abdulhakim Elwaer, Borsa İstanbul hisseleri için yürütülen müzakerelerin 2-3 ay içinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Türkiye’nin İslami finansı büyütme planları kapsamında kilit bir pazar olduğunu söyleyen Elwaer, “Bu sadece anlaşmalardan biri, büyük resimde İslami Kalkınma Bankası’nın Türkiye’yle işbirliği var. Türkiye’nin küresel İslami finans merkezi haline gelmesine yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Bloomberg’e konuşan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ise, planları doğrularken bankanın payının daha düşük olacağını, yüzde 10’un yüksek bir oran olduğunu kaydetti. “İslami Kalkınma Bankası’nın borsaya ortak olmasını istiyoruz” diyen Karadağ ancak, “İslami Kalkınma Bankası’nın payı daha düşük olacak, yüzde 10 yüksek bir oran” şeklinde açıklama yaptı.

HABER MERKEZİ