Bizi takip edin

Haber

Avukatlardan YSK hakkında suç duyurusu

->

-> 58

YSK hakkında suç duyusunda bulunan avukatlar, referandumda yaşanan ihlallerin, demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini aldığını söyledi

Muhalefetin “şaibeli” olduğunu belirttiği referandum ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) “mühürsüz pusulaları geçerli sayma” kararına ilişkin, İzmir Adliyesi C Kapısı önünde basın açıklaması yapan İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar adına açıklama yapan Perihan Kayadelen, referandumda yaşanan ihlallerin demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini aldığını söyledi.

Hukuk ve etik dışı her yola başvuruldu

Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında, düşünce ve ifade özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme hakkı gibi temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığını kaydeden Kayadelen, siyasal iktidarın, seçmenin özgür tercihini engelleyen hukuk ve etik dışı her yola başvurulduğunu vurguladı. Kayadelen, “Devlet olanakları kullanılarak, farklı fikirler aşağılanarak, medyanın tek ses halinde ‘Evet’ yönünde yayın yapması sağlanarak bir hegemonya yaratılmış, propaganda dönemi eşitlik ilkesinden uzak bir nitelikte yaşanmış ve toplum baskı altına alınmıştır. Bu baskıcı, olumsuz ve eşitlikten uzak sürece rağmen sandığa, yakın tarihte ülkemizdeki en yüksek katılım gerçekleşmiş, toplumumuz demokrasinin temel araçlarından biri olan oy verme hakkına sahip çıkmıştır” dedi.

‘Suç duyurusunda bulunun’ çağrısı

YSK’nin “mühürsüz zarf ve oy pusulalarını geçerli sayan” kararını hatırlatan Kayadelen, “Kurulun aldığı karar, hukuka ve yasanın açık hükmüne aykırı olmakla birlikte seçime hile karıştırılması sonucunu doğurmuştur. Bu noktada Yüksek Seçim Kurulu başkan ve üyelerinin cezai sorumluluğu bulunmaktadır. Yargının ve savunmanın onurlu temsilcileri olan avukatların, tüm açıklığıyla ortada olan bu suça karşı sessiz kalması elbette beklenemez. Bizler, İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu olarak tüm meslektaşlarımızı, tüm yurttaşlarımızı, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

İZMİR