Bizi takip edin

Ekoloji

Amed ve Riha talan için pazarlanıyor!

->

-> 15

TYDTA Temsilcisi Göksu, ‘Suudi Arabistan şimdi bir yasa çıkarttı. İki yıl sonra Suudi Arabistan’da hayvansal yatırımlar yasaklanacak. Bu nedenle yurtdışında yatırım yapmaları halinde Suudi devleti yatırımın yüzde 75’ini destekliyor. Biz bundan istifade edip, bu tüccar, yatırımcı arkadaşlarımızı bu bölgeyle tanıştırmak istiyoruz. Referandumdan sonra Türkiye ayrı bir heyecan kazandı. İnşallah bu heyecanın arkası boş çıkmayacak’ dedi

Çözüm süreci sonrası Kürt halkına yönelik Çökertme Planları’nın temel nedenleri ufak ufak açığa çıkmaya başladı. Çözüm sürecinde bölgeyi küçük Çin yapacağız vurgularıyla hem emek sömürüsünü hem de bölgenin tüm zenginliğini sermaye kesimlerine açmak üzere adımlar atılmaya çalışılmış ancak Kürt halkının onurlu duruşu karşısında bu politikalar karşılık bulmamıştı. Kürt kentlerinde gerçekleşen yıkım sonrası TOKİ eli ile kentler inşaat şirketleri için bir talan alanı yapılma adımları ise sürüyor. En son yapılan referandumda Kürt illerinden çıkan ‘Hayır’ oylarının birçoğunun çalınmıış olmasına rağmen ‘Evet’ oylarında çoğunluğu sağlayamayan iktidar, %51’lik şaibeli sonuç üzerinden yağma ve talan planlarını Türkiye halklarına kabul ettirme gayretine girdi. Amed ve Riha (Urfa) başta olmak üzere Kürt illerinde talanın ilk adımları atılmaya başlandı.

12_körfez_2Amed Tarım Fuarı

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) ortak organizasyonuyla Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Bahreyn’den tarım ve hayvancılık alanında 50 yatırımcı, bölgede ‘yatırım’ olanaklarını incelemek için Amed’e geldi. Amed’de düzenlenen 8. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’na katılan körfez sermayesine kentin yatırım imkanlarının anlatılacağı ve tarım ile hayvancılık sektöründe faaliyet yürüten yerel işletmeleri satın almaları için bu işletmelerde incelemelerde bulunulacağı açıklandı. Ayrıca Riha ve Amed’de hayvancılık yapabilecekleri alanlara bakmak ve satın almak istedikleri duyuruldu.

Arabistan’ın Türkiye tercihi!

Suudi Arabistanlı AKEL Ziraat Şirketleri Genel Müdürü Waleed Abdulaziz Al-Shallali yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan dünyada en çok et ithal eden beşinci ülke, bu kaynağı Türkiye’den bulursak tercihimiz burası olur. Özellikle Diyarbakır ovalarıyla, vadileriyle bilindiği için, hayvancılık açısından iyi bir ortam olduğu için geldik. Suud halkı özellikle etin kalitesine çok önem vermekte. Diyarbakır’daki et, Körfez ülkelerinin ağız tadına daha uygun olduğu için böyle bir organizasyona katılıp, buraya gelmeyi tercih ettik” dedi. Shallali, “Halk oylaması, Türkiye’deki istikrarın kalıcı olduğunu ve büyüyeceğini bize gösterdiği için Türkiye bizim için daha ümitvar bir kapı oldu” sözleriyle referandum sonucundan memnuniyetini belirtti.

Suudi Arabistan’da hayvancılık yasaklanıyor

TYDTA Temsilcisi Dr. M. Mustafa Göksu ise, yaptığı açıklamada heyette bazı kişilerin gözlem yapıp, buradaki fırsatları kendi ülkelerinde anlatmaları için davet ettiklerini belirtti. Göksu, “Türkiye’nin her bir parçası ayrı bir değer. Biz bu değerlerimizi ilgili şahıslara ilgilendikleri alanlara göre tanıtmak istiyoruz” dedi. Göksu, “Suudi Arabistan şimdi bir yasa çıkarttı. İki yıl sonra Suudi Arabistan’da hayvansal yatırımlar yasaklanacak. Bu nedenle yurt dışında yatırım yapmaları halinde Suudi Devleti yatırımın yüzde 75’ini destekliyor. Biz bundan istifade edip, bu tüccar, yatırımcı arkadaşlarımızı bu bölgeyle tanıştırmak istiyoruz. Referandumdan sonra Türkiye ayrı bir heyecan kazandı. İnşallah bu heyecanın arkası boş çıkmayacak” sözlerini sarfetti.

HABER MERKEZİ