Bizi takip edin

Politika

Suç var ama oylar geçerli!

->

-> 18

YSK seçimi şaibeli hale getiren kararını iki gün sonra açıkladı. OHAL’in askıya aldığı AİHS’e dayandırılan kararda ‘Bir kural ihlalinden bir şey olmaz’ deniliyor ve mühürsüz zarfları veren görevliler için suç duyurusu yapılırken oylar geçerli sayılıyor!

Referandum günü “arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulalarının geçerli olduğuna” hükmederek sahte oyların önünü açan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) iki gün sonra, gerekçeli kararını resmi internet sitesine koydu. Bu skandal karardan 2 saat önce tam tersi bir karar alarak, mühürsüz oyları geçersiz sayan YSK, yeni kararında ise AİHM’den Avrupa sözleşmelerine kadar uzun uzun alıntılar yaparak ‘Oy hakkının kutsallığı’ edebiyatı yaptıktan sonra, “Kurallardan birinin ihlalinin” sorun olmadığını iddia etti.

Öte yandan YSK kararında, “Yüksek Seçim Kurulu tarafından gönderildiğinde şüphe bulunmayan hallerde, sandık kurullarının hata veya ihmali sonucu mühürlenmeyen oy zarfı ve oy pusulası ile kullandırılan oyların geçerli kabul edilmesi gerektiği”ni belirtirken, bu kadar yüksek miktarda oyun “YSK tarafından gönderilip gönderilmediğinin” nasıl bilineceği konusunda bir ölçü ortaya koymadı.

YSK, ayrıca, kararının 2’nci maddesinde “Hata veya ihmali tespit edilen sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında ilgili seçim kurullarınca yasal gereğinin takdir ve ifası için suç duyurusunda bulunulması gerektiğine” diyerek, “Mühürsüz zarf ve pusula verme” fiililin suç olduğunu kabul etti. Böylece tarihte ilk kez “suç” sayılan bir fiilin sonuçlarının “yasal” sayılması gibi bir tuhaf durum ortaya çıkmış oldu.

İki saatte karar değişti

YSK’nin yol açtığı bir diğer hukuk skandalı da 16 Nisan günü hukuku iki saat içinde değiştirmesi oldu. YSK, oy verme işlemi sürerken saat 10.00’da yaptığı toplantıda, “Oy pusulalarının sandık kurulu mührü ile mühürlenmesinin amacı, oylamada sahte oy pusulası kullanımını engellemek için olup, bu amacı gerçekleştirmeye yönelik mührün sandık kurulu tarafından sehven oy pusulasının ön yüzüne basılmış olması veya arka yüzüne basılmış olmakla birlikte mürekkep fazlalığı nedeniyle ön yüzüne yansımış olması, oy pusulasının geçersiz sayılmasını gerektirecek nitelikte görülmemektedir” derken, mührü zorunlu görüyordu. Anca aynı YSK, iki saat sonra AKP’li temsilci Recep Özel’in talebi üzerine 12.00’de yaptığı toplantıda, “arkasında sandık kurulu mührü olmayan oy pusulalarının da geçerli olduğuna” karar verdi. Böylece kurul, iki saat önce yazdığı gerekçeyi unutarak, kendisiyle çelişti.

AİHS askıda değil mi yoksa?

Bu arada, YSK’nin kararını uzun alıntılarla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) dayandırması da başka bir çelişki oldu. Bilindiği gibi, Türkiye Temmuz ayında OHAL ilan ettikten hemen sonra “bu süreçte AİHS’i askıya aldığını” 21 Temmuz 2016’da Avrupa Konseyi’ne resmi olarak bildirmişti.

Daha da vahimi var!

Daha vahim bir iddia ise, kararın çıkacağından AKP’nin çok önceden haberdar olduğu, YSK’den AKP’li sandık başkanlarına ‘Karar alacağız, mühürsüz zarfları kayıt altına aldırmayın’ talimatı gittiği yönünde. Cumhuriyet’in haberine göre, özellikle Kürdistan’daki AKP’li sandık başkanlarına, “Karar alacağız, bekleyin, kayıt altına aldırmayın” mesajı iletildi.

ANKARA