Bizi takip edin

Haber

STK’ler: Bağımsız heyet tutsaklarla görüşmeli

->

-> 28

TİHV, İHD, Barış Bloku ve İstanbul Tabip Odası’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum, 64’üncü gününde sonlandırılan açlık grevlerine dikkat çekerek, bağımsız hekimlerin grevi sonlandıran tutsaklarla görüşmesini istedi

Kritik aşamaya gelen, bazı tutsakların kan kusmaya başladığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin bugün sonlandırılmasının ardından Sivil Toplum Kuruluşları (STK) cezaevlerinde açlık grevlerinin sonlandırılmasına ilişkin ve bağımsız heyetlerin tutsaklarla iletişime geçmesi gerektiği açıkladı. Aralarında Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), İstanbul Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD), Barış Bloku’n bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü, tutsakların talepleriyle ilgili diyaloğun başlatılması amacıyla İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. TİHV İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, bağımsız hekimlerin hastanelere giderek tutuklularla görüşmesi gerektiğini dile getirdi.

Yaşam hakkının kendileri için en önemli konu olduğunun altını çizen İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyon üyesi Çağla Seven, var olan eylemleri takip edeceklerini söyledi. Seven, açlık grevini sonlandıracak olan tutsaklarla görüşecek hekimlerin açlık grevlerine dair hazırlanan materyallerden yararlanması gerektiğine de dikkat çekti.

İSTANBUL