Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Soma davasında sona doğru

->

-> 30

Soma’da 3 yıl önce meydana gelen maden faciasına ilişkin görülen davaya dün de devam edildi. Duruşmada sanıklar yine ‘FETÖ kumpası’ bahanesine sığındı, bilirkişi raporlarını taraflı olmakla suçladı

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayeti ile ilgili 6’sı tutuklu 46 kişinin yargılandığı davanın 17’nci duruşması dün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile iki tarafın da avukatları katılırken, madenci yakınları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri de duruşmada hazır bulundu.

3_somaDuruşmada ilk olarak sanıklardan Soma Holding’in tutuksuz yargılanan patronu Alp Gürkan’ın avukatı İhsan Sartık konuştu. “Olası kast” suçundan ceza verilmesi koşullarının oluşmadığını ifade eden Sartık, madencilikte “olası kast” aramanın çok zor olduğunu savundu. Bilirkişilerin dosyada bir taraf olarak hareket ettiğini ileri süren Sartık, Türkiye’de madenlerin devlet denetiminde olduğunu belirterek, “Devletin yönetiminde ‘olası kast’ olmaz. Devlet denetiminde katliam olmaz” dedi. Bu dosyada toplum baskısı nedeniyle temel hukuk kurallarının çiğnendiğini de iddia eden Sartık, mahkemenin adil bir yargılama yapmadığını öne sürdü. Sartık, mahkeme heyetinin iyi bir değerlendirme yapmadığını söylerken, bu davada hukuki yönden bir karar verilmesi gerektiğine değindi. Sartık, kendilerinin iddia ettiği sabotaj ihtimaline ilişkin ise Manisa Savcılığı tarafından açılan soruşturma tamamlandıktan sonra karar verilmesini talep etti.

Raporlara ‘ideolojik’ yorumu

Tutuklu sanıklardan Can Gürkan ise, ek bilirkişi raporuna ilişkin görsel sunum hazırladı. Dosya kapsamında hazırlanan iki bilirkişi raporunun ideolojik olduğunu savunan Gürkan, hukuka aykırı olduğunu ve raporların sanıklar üzerinde suç üretmeye çalıştığını iddia etti. Yine “FETÖ kumpası” bahanesini öne süren Gürkan, mahkeme üyelerinin birinin FETÖ üyeliğinden işlem gördüğünü de hatırlattı.

Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde devam eden duruşmada savcının esasa ilişkin mütalaasını vermesi bekleniyor.

Madenci yakınlarından duyarlılık çağrısı

Madenci yakınları, Soma Katliamı duruşması öncesi yürüyüş düzenledi. Akhisar Tren İstasyonu’nda toplanan madenci yakınları, üzerinde katliamda yaşamını yitiren madencilerin isimlerinin bulunduğu “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartı taşıyarak, duruşma salonuna çevrilen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi’ne kadar yürüdü. Sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüş sonrası yapılan basın açıklamasında, davada sona doğru yaklaşıldığı belirtildi. Açıklamada, Soma aileleri adına kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuldu.

MANİSA