Bizi takip edin

Haber

SOKAĞIN İTİRAZI BÜYÜYOR

->

-> 14

AKP ve onun ‘ricasıyla’ iş yapan YSK’nin sahte oy kullanmanın önünü açan kararından sonra sokaklara çıkan yurttaşların öfkesi dinmiyor. ‘Hayır biz kazandık’ sloganıyla İstanbul başta olmak üzere birçok kentte sokakları dolduran on binler ‘Daha yeni başladık’ diyor

Başkanlık yasası için yapılan referandumda son anda skandal bir kararla mühürsüz zarf ve oy pusulaları kabul eden Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına karşı yurttaşlar “Hayır” oylarına sahip çıkmaya devam ediyor. YSK kararıyla “Evet” sonucunun ilan edilmesinin ardından sokakları terk etmeyen yurttaşlar her akşam birçok kentte sokaklara çıkarak “Hayır, Biz kazandık” sloganıyla eylem yapmaya ve YSK’ye itiraz dilekçeleri yollamaya devam ediyor.

YSK’ye tepkiler dinmiyor

Birçok kentte yurttaşlaar YSK’ye itiraz dilekçelerini yollayarak, alınan kararı protesto etti. İstanbul’da yüzlerce yurttaş, “Ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Hırsız, yandaş YSK” sloganları eşliğinde Çağlayan’da bulunan YSK’ye itiraz dilekçelerini verdi. Yurttaşlar sloganlarla delekçlerini verirken, YSK’nin kararını tanımayacaklarını haykırdı. Kadıköy, Üsküdar, Fatih ve Kağıthane ilçelerinde de yurttaşlar itiraz dilekçelerini ilçe seçim kurullarına teslim etti. Ankara’da da sabah saatlerinden itibaren YSK önünde uzun kuyruklar oluşturan yurttaşlar bireysel başvuruda bulundu. Mersin’de de CHP Mersin İl Örgütü öncülüğünde yurttaşlar itiraz dilekçlerini ilçe seçim kurullarına verdi.

Sokak ‘Hayır’ için ayakta

YSK’ye itiraz dilekçelerini yollayan yurttaşlar, bir yandan da sokakaları terk etmeyerek oylarına sahip çıkıyor. Pazar akşamından sokaklara çıkan yurttaşlar, önceki akşam da yine sokaklardaydı. İki aydan fazla bir süre boyunca referandum kampanyası için “Hayır” çalışmalarının en yoğun yapıldığı kentlerden biri olan İstanbul’da tepki eylemleri yayılarak devam ediyor. Pazar akşamı sokaklara çıkan yurttaşlar önceki akşam da sokaklara çıktı. İstanbul Bakırköy, eylemlerin yanı sıra Kadıköy ve Beşiktaş’ta toplanan kitleler ise binleri buldu. Kadıköy Sürreya Paşa Operası ve Beşiktaş Kartal Heykeli önünde ortak basın açıklaması yapıldı.

Kadıköy ve Beşiktaş’ta binler yürüdü

Kadıköy’de yapılan açıklama öncesi “Bu seçim meşru değildir. Hayır biz kazandık” pankartı eşliğinde yürüyüş yapan binler , “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Susma haykır başkanlığa hayır” sloganları ile sokakları dolaştı. Ellerinde tencere tavalarla “Hayır’larını” savunan yurttaşlar, halkı oylarına sahip çıkmaya çağırdı. Kitleye, yurttaşlar da camlarından, balkonlarından tencere tava çalarak alkışlarla destek oldu. Grup adına basın açıklamasını okuyan Haziran Hareketi’nden Ayşe Demir, “İstanbul, Ankara ve İzmir dahil birçok büyük ilde biz kazandık. Şimdi ortak bir mücadeleyi daha da büyüteceğiz! ‘Hayır’larımızı örgütleyeceğiz!” dedi. Beşiktaş’ta ise Kartal Meydanı’nda toplananan yurttaşlar Beşiktaş sokaklarında yürüdü.

‘Daha yeni başlıyor’

“Hayır” oylarının önde olduğu Ankara’da da protestolar devam ediyor. Batıkent ve 100. Yıl Mahallesi’nde yurttaşlar tencere ve tavalarla referandum sonuçları protesto ederken, ODTÜ’lü bir grup öğrenci de “HAYIR daha bitmedi yeni başlıyor” sloganı ile yürüyüş gerçekleştirdi.

3 kentte polis saldırdı

YSK kararını protesto eylemlerinin sürdüğü birçok kentte polis kitleye saldırarak yurttaşları gözaltına aldı. İzmir Bornova’da sonuçları protesto etmek için toplanan kitleye polis biber gazı ve coplarla saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Antalya’da da skandal kararı protesto etmek isteyen gruba polis saldırdı. Kitleye saldıran polis 14 kişiyi gözaltına aldı. Eskişehir’de eyleme saldıran polis burada da 10 kişiyi gözaltına aldı.

HABER MERKEZİ