Bizi takip edin

Haber

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ödül…

->

-> 91

PHR, Adli Tıp Uzmanı ve TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı  ‘İnsan Hakları Ödülü’ne layık gördü

İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) tarafından her yıl verilen ‘İnsan Hakları Ödülü’ bu yıl Adli Tıp Uzmanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verildi. New York’ta dün gerçekleşen törenle ödülünü alan Prof. Dr. Fincancı, işkencenin soruşturulması ve belgelenmesinde uluslararası bir belge olarak kullanılan Birleşmiş Milletler İstanbul Protokolü’nün yazarlarından. Fincancı, uzun yıllardır tüm dünyada, başta hekimler ve hukukçular olmak üzere insan hakları savunucularına bu belge ilkeleri doğrultusunda eğitimler veriyor.

‘Dayanışmamız güçleniyor’

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TİHV, Fincancı’ya verilen ödül nedeniyle PHR ve vakıfla dayanışma içerisinde bulunan tüm dostlarına teşekkür ederken, “İnanıyoruz ki insan hakları değerleri için yürüttüğümüz bu ortak mücadele doğrultusunda sahip olduğumuz kıymetli dayanışma ortamımız her zorluk karşısında ve her geçen gün daha fazla güçlenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İnsan Hakları İçin Hekimler Örgütü (PHR) hekimlerin, bilim insanlarının ve diğer sağlık çalışanlarının insan hakları ihlallerinin soruşturulması ve belgelenmesine önemli ölçüde güvenilirlik kazandıracak vasıflara sahip oldukları fikrini temel alarak 1986 senesinde kuruldu. PHR, tıp ve bilimi kullanarak ağır insan hakları ihlallerinin belgelenmesi ve bunlara ilişkin kamuoyu oluşturulması yönünde faaliyetlerini sürdürüyor.

NEW YORK