Bizi takip edin

Kadın

KDP komutanlarının cinsel saldırısına BM’den soruşturma

->

-> 11

DAİŞ’ten kaçarak Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki Domîz Mülteci Kampı’na sığınan kadının KDP’li komutanların cinsel saldırısına maruz bırakıldığı iddia edildi. BM, cinsel saldırıyla ilgili soruşturma başlattı

Erdoğan Atlan /Duhok-dihaber

DAİŞ’in saldırılarından dolayı 2 yıl önce Rojava’nın Cizîrê Kantonu’ndan, Federal Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kenti civarında kurulan Domîz Mülteci Kampı’na yerleşen 19 yaşındaki Ş.E.’nin, kampın güvenliğini sağlayan KDP komutanlarının cinsel saldırısına maruz kaldığı ileri sürüldü.

Ş.E.’nin cinsel saldırı sonucu hamile kaldığı ve daha sonra Avustralya’da mültecilere psikolojik destek veren özel bir hastanede tedavi altına alındığı belirtildi. Olay ismi öğrenileyemen bir kadının yaşananları Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Komiserliği yetkililerine haber vermesi ile ortaya çıktı ve BM olayla ilgili soruşturma başlattı.

‘Korktukları için ses çıkaramıyorlar’

Ş.E., BM yetkililerine verdiği bilgide, KDP’li komutanlar tarafından sistematik cinsel saldırıya maruz bırakıldığını ve kendisini KDP’li komutanlara Leylan adındaki bir kadının götürdüğünü söyledi. Ş.E., ayrıca bu kadın tarafından başka kadınların da KDP’li pêşmergelere satıldığı ve bu kadınların korktukları için ses çıkaramadıklarını dile getirdi.

Soruşturma açılmadı

BM tarafından olayın detaylı bir şekilde araştırılması ve gerekenin yapılması için Federal Kürdistan Hükümeti’ne uyarı yazısı gönderilmesine rağmen şu ana kadar soruşturma açılmadığı ve aradan geçen 10 aya rağmen BM’ye herhangi bir cevap verilmediği kaydedildi. Olayın üzerinin kapatılma çabasının ise Leylan isimli kadının KDP’nin üst düzey bir yöneticisinin eşi olmasına bağlandığı iddia edildi.

Avustralya, 2016 Ocak ayında mülteci kamplarında psikolojik destek ihtiyacına cevap olmak için BM nezdinde bir merkez açmıştı. Bu nedenle BM yetkililerinin Ş.E.’yi Avustralya’daki merkeze teslim ettiği belirtildi. Cinsel istimara maruz bırakılan ve psikolojik sorun yaşayan mülteciler, BM nezdinde tespit edildikten sonra Avustralya’ya gönderiliyor.