Bizi takip edin

Haber

KDP desteğiyle saldırı hazırlığı

->

-> 11

Devletin 1983’ten bu yana 26 kez başvurduğu ‘sınır ötesi’ operasyonların hep hüsranla sonuçlanmasına rağmen hükümetin yeniden Kandil’e yönelik saldırı hazırlığında olduğu belirtildi. Türkiye, saldırı için KDP’den 1200 kişilik özel bir birlik talep etti

Erdoğan Altan / Girê Spî – Anha

Son zamanlarda istihbarat kurumları, Türk yetkilileri, İran ve KDP arasında yaşanan yoğun görüşmeler Güney Kürdistan’a saldırı ihtimallerini akıllara getirdi. Edinilen bilgilere göre, AKP’nin isteği doğrultusunda Nisan ayı sonunda Güney Kürdistan’a bağlı alanlar üzerine kapsamlı bir operasyon hazırlığı yapılıyor. MİT Müsteşarı ilk olarak Başika’daki güçlerini denetledikten sonra Mesrur Barzanî ile bir görüşme yaptı ve daha sonra KDP yöneticileri ile Hewlêr’de bir araya geldi. Yapılan görüşmeler sonucunda Kandil ve Şengal’e yönelik kapsamlı bir savaş kararı çıktığı öğrenildi.

Amediye’de saldırı hattı

TSK, KDP üzerinden askerlerini Bamerni’den, Amediye’nin alt bölgesinden ve Balayiye’den Akre’ye kadar üst bölgeden bir saldırı hattı oluşturma çabasında. Son bir ay içinde yoğun bir şekilde Şirnex’in (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesine asker ve cephane sevkiyatı yapıldı. Sevkiyat sonrasında çok sayıda ağır silah cephanesinin Başika Kampı’na yönlendirildiği öğrenildi. Aynı şekilde Kanimasi, Bamerni ve Batufa Türk askeri üstlerine de sevkiyatlar yapıldığı bildirildi.

KDP’den güç istendi

Yapılan anlaşmalara göre Kandil alanı da üç gün boyunca savaş uçakları tarafından aralıksız bombalanacak. Yapılacak bombardıman sonrasında bahsedilen Zaxo hattı kontrol altına alınacak. Alanı parçalar şeklinde kontrol altına alıp Akre’ye doğru ilerlenecek. Ayrıca yapılacak bombardıman sonunda 17 farklı noktada indirme yapılarak operasyonlar başlatılacak. Edinilen bilgilere göre, KDP güçlerinden ve Güney Kurdistan yönetiminden 1200 kişiden oluşan özel bir birlik talebinde bulunuldu.

Zemin hazırlama çabası

KDP basını ve devlet Kandil, Şengal ve Girê Spi’ye dönük yapılacak büyük bir saldırının haberlerini servis ediyor. Örnek olarak, “PKK Akre köylerini zorla boşaltmakta”, “Şengal halkı PKK’yi istemiyor” şeklindeki haberler gösterilebilir. Uluslararası kurum ve güçlerin böylesi bir plan karşısında tavırlarının ne olacağı merak ediliyor. Bundan birkaç ay önce TSK Girê Spî’ye girmek istedi ve o zaman ABD güçleri bayraklarını asarak TSK’nin geri adım atmasına yol açtı.