Bizi takip edin

Kadın

‘Hileli karara karşı sokakları terk etmeyeceğiz’

->

-> 18

AKP-MHP ittifakı ile yapılan ‘şaibeli’ referandum sonuçlarına ilişkin Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi kadınlar, bir açıklama yaparak ‘kararı tanımadıklarını’ ifade etti.

SKM yaptığı yazılı açıklamda, ‘Türkiye halklarının en adaletsiz, en hukuksuz seçim sürecini geride bıraktığını’ belirtti. Seçim günü yaşanan sayısız yalan, hile ve manipülasyonla ‘Hayır’ iradesinin çalınmak istendiği kaydedilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Başbakan ve YSK tarafından yapılan açıklamalar yenilginin çapını, ‘Hayır’ın gücünü bir kez daha göstermiş oldu. Kadınlar olarak tüm bu hilelere ve yalanlara karşı; ‘Hırsız-Katil Erdoğan’ sloganıyla, sabaha kadar devam eden tencere-tavalı çok çeşitli ve yaygın eylemlerle YSK’nın hileli kararını tanımayacağımızı ilan ettik. Bugünden itibaren de bizlere yasaklanan sokakları da, geceleri de, meydanları da terk etmeyeceğimizi, diktatöre teslim olmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Referandum çalışmalarından, birleşik kadın iradesinin yarattığı tüm toplumsal kesimlere örnek olan birlikte ‘Hayır’ pratiğimizden aldığımız güçle, bu seçim sonuçlarının meşru olmadığı haykıracak, kazanımlarımıza dayanarak direnmeye devam edeceğiz.”

‘Bu anayasa yok hükmünde’

HDK’li kadınlar ise, yaptığı yazılı açıklamada, “İktidar ve devlet, Yüksek Seçim Kurulu eliyle tüm halkların gözleri önünde hile yapmıştır” dedi. “Bilinmelidir ki bu anayasa kadınlar nezdinde yok hükmündedir” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Kadınlar bu süreçte de kazanımları ve toplumun geleceği için sokaklarda, meydanlarda, evde, iş yerinde, siyasette, ortak mücadeleyi yükseltmişler, erkek zihniyete karşı kadın isyanını her yere taşımışlardır. Biz kadınlar hiçbir süreçte meydanları terk etmedik, terk etmeyeceğiz.”

İSTANBUL/Şûjin