Bizi takip edin

Politika

HDP’den YSK’ye iptal başvurusu: Tek yol var…

->

-> 101

YSK’ye referandumu iptal başvurusu yapan HDP heyeti, mühürsüz oy kullanımı için ‘Seçimin tamamını geçersiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur’ diye belirterek tek yolun seçimin iptali olduğunu söyledi

Yüksek seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz zarflı oyları kabul etmesi ile başlayan ve birçok kesim tarafından tepki çeken hukuksuzluğa karşı Halkların Demokratik Partisi’de (HDP) referandumun iptali için harekete geçti. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Mithat Sancar, İmam Taşçıer, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan, ve Bedia Özgökçe Ertan ile Ankara İl Örgütü üye ve yöneticilerinden oluşan heyet YSK’ye referandum sonuçlarının iptali için başvuruda bulundu. Başvurunun ardından HDP’liler YSK içerisinde açıklama yaptı.

Eşitsiz şartlarda

Olağanüstü Hal (OHAL) altında bir referandum süreci yaşandığına dikkat çeken Milletvekili Mithat Sancar, “Eşitsiz şartlardı. Birçok kural ihlali vardı. Bunlar seçimlerde demokratik hakların ihlaliydi” dedi. Referandum sürecinde hem medya hem de devlet imkanlarının “evet” lehine kullanıldığını hatırlatan Sancar, bundan kaynaklı oluşan eşitsizliğe vurgu yaptı. “Bu kadar adaletsiz bir ortamda sandık güvenliği için de büyük şüpheler” vardı diyen Sancar, özellikle Kürt illerinde açık oy ve blok oy kullandığına dair kanıtlar olduğun ve bunu seçimin geçerliliğini bozduğunu rahatlıkla söylenebileceğini diye getirdi.

Ağır bir ihlaldir

YSK’nin mühürsüz oy ve zarfları geçerli sayan kararına dikkat çeken Sancar, “Bu karar dışarıdan oy kullanmayı ispat etme olanağını kaldırdı. Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur. YSK’nin mühürsüz oy ve zarfların geçerli olacağına dair karar Kürt illerinde sandık açıldıktan ve sayım başladıktan sonra alındı. Bunun karar olup olmadığını da zaten bilmiyorduk. Sadece YSK’nin internet sitesinde duyuru yapıldı. Oylama diğer illerde devam ederken karar alındı. Bunun çok önemli sonuçları var. Oyları mühürsüz diye kayda geçmek imkan dışı kaldı. Sandıkta görevli kişiler oyları geçersiz kılalım dediklerinde karşılarına YSK’nin duyurusu çıktı. Dışarıdan oy gelmiş mi gelmemiş mi bilmek mümkün olmaktan çıktı. Mühürsüz oy ve zarfların sonradan mühürlendiğine dair de bilgiler var. Bütün bunlar ve daha fazlasını da sayacağımız sebeplerden dolayı mühürsüz oy meselesi basit bir seçim ihlali olarak değerlendirilemez. Seçimin tamamını geçeksiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur” diye konuştu.

Kanun tartışmaya yer bırakmayan bir kuraldır

Bazı ihlallerin düzeltilebileceğinin ancak YSK’nin mühürsüz oyları geçerli kılan ihlalin düzeltilmesinin mümkün olmadığın söyleyen Sancar, “Mühürsüz oyları tespit etmek imkansızdır, sayısı ne kadardır tespit edilemez. Bu oyların ne kadarı sahte ne kadarı dışarıdan bunları tespit etme olanağı yok. YSK ‘tespit edemeyiz’ dedi. Tespit edemezseniz bu seçim geçersizdir.101. kanun tartışmaya yer bırakmayan bir kuraldır. Mühürsüz oy ve zarflar kabul edilmez” dedi.

Tek bir yol seçimin iptal edilmesi

YSK’nin mühürsüz oyların iptal edilmesine dair daha önce aldığı kararları hatırlatan Sancar, “Bu seçim yapılış süreci itibariyle adil değildir. Anayasal kurallara, seçim hukukun temel ilkelerine uygun gerçekleşmedi, oylama ve sayım işlemi de geçersizdir. Bu seçimin düzeltilmesi imkanı yok. Tek bir yol var seçimin iptal edilmesi. Referandumu iptal etmeden bu tartışmalar son bulmayacak” ifadelerini kullandı. YSK’ye “daha fazla demokrasi kültürünü tahrip etme” çağrısı yapan Sancar, “YSK buna alet olmak istemiyorsa yapacağı tek şey seçimin iptalidir. Eğer bu karar verilmezse 2017 referandumu şaibeli olacaktır” dedi.

Şaibeli kalacaktır

“Yapılan değişiklik sıradan değildir. Bir sistem değişikliğini ön gören anayasal değişikliktir” diye sözlerini sürdüren Sancar, “Bu kadar meşruiyet yokluğuyla bu kadar açık şaibe ve ihlal iddialarıyla sakatlanmış olan bir referandumun sonuçları üzerine bir sistem değişikliği inşa edilemez. Edilse de bu sistem ebediyen şüpheli, tartışmalı ve şaibeli kalacaktır… Türkiye de böyle bir derin yara açmamak için YSK’ni iptal kararı verilmesidir” ifadelerini kullandı. AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da çağrı yapan Sancar, Bu kadar çürük bir temel üzerine bu binayı yapmayın. Gelin yeni bir anayasa süreci başlatın” dedi.