Bizi takip edin

Yaşam

Halepliler ilk kez Çarşema Sor’u kutluyor

->

-> 26

Baas rejiminin baskıları nedeniyle Halep’te daha önce kutlanamayan Çarşema Sor, bu yıl ilk defa Êzidîler tarafından kutlanacak. KNK ve Êzidî Demokratik Toplum Koordinasyonu, yaptıkları açıklamayla tüm Êzidîlerin Çarşema Sor Bayramı’nı kutladı

Ezidîlerin kutsal bayramı olan Çarşema Sor, bugün kutlanıyor. Êzidîler için önemli bayramlardan biri olan ve baharı müjdelediğine inanılan Çarşema Sor, Êzidîlerin yoğun olarak yaşadığı Suriye Şengal’de, Türkiye, Almanya, Ermenistan gibi ülkelerin yanı sıra bu yıl ilk defa Halep’te de kutlanacak. Yıllardır Baas rejiminin baskılarından dolayı bayramlarını kutlayamayan Halepli Êzidîler, büyük bir heyecanla hazırlıklarını tamamladı.

İslam, Hristiyanlık ve Êzidîlik dinlerinin bir arada yaşadığı Şêx Meqsûd’da Êzidîler, Çarşema Sor’u kutlamak için yumurtalar kaynatıyor ve boyuyor. Cemîl Horo Kültür Merkezi’ne bağlı gruplar da Çarşema Sor’un kutlamaları için provalarını yapıyor.

Şêx Meqsûd’un Êzidî Temsilcisi Roşîn Xelîl Mûsa, bu yıl ilk defa kutlayacakları bayramın kendilerinde büyük bir coşku ve heyecan yarattığını belirterek, “Baas rejimi döneminde bütün haklarımızdan mahrum kalıyorduk. 19 Temmuz Devrimi’yle beraber Rojava’da yaşayan Êzidîler, bütün Rojava bölgelerinde örgütlendi, oluşturdukları dernek ve benzeri yapılanmalarla ibadetlerini yerine getirdi. Yakın bir zamanda Şêx Meqsûd’da da Êzidîlere ait bir dernek açılacak” dedi.

KNK: Çarşema Sor barışa vesile olsun

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Êzidî inancının en önemli bayramlarından biri olarak kabul edilen Çarşema Sor Bayramı için kutlama mesajı yayınladı. Açıklamada, “Yarın Çarşema Sor’dur, Kürdistan halkının bayramıdır. Êzidî toplumunun Çarşema Sor Bayramı tarihi ve dini bir anlam taşımaktadır. Êzidî inancı Kürdistan’ın en kadim inançlarından biridir. Bayramın tarihsel, dini ve toplumsal anlam ve değerlerine göre kutlanmasını umut ediyor, toplumlar arasında kalıcı barışa vesile olması dileğinde bulunuyoruz” belirtildi.

Êzidîlere birlik çağrısı

Çarşema Sor Bayramı’na ilişkin yazılı açıklama yapan Êzidî Demokratik Toplum Koordinasyonu, Tüm dünyadaki Êzidîleri birliklerini sağlama, Şengal’in sesini duymaya ve inşasına katılma çağrısında bulunarak şunları söyledi: “Bir kere daha Çarşema Sor Bayramı’nı, Êzidî halkı ve 18 yıldır İmralı zindanında ağır tecrit altında olmasına rağmen Êzidî halkı için mücadele eden Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a, Ninova Bölgesi halklarına, Mala Mîran, Bavê Şêx, Ruhanî Meclisi ve tüm insanlığa kutluyoruz.”

HALEP/ANHA