Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Ekonomi üretimle güçleniyor

->

-> 16

Ortak çalışma ruhuyla kadınlar, birçok çalışmayı kendileri yürütüyor. Tirbêspiyêli kadınların açtığı bu işletme de buna bir örnek.

Tirbêspiyêli 3 kadın, kendi imkanlarıyla açtıkları işletmede süt ürünleri üretiyor. Mizgeftê köyü sahiplerinden topladıkları sütlerle çeşitli ürünler yapan kadınlar, bu ürünlerini pazarlarda uygun fiyatlara satarak hem geçimlerini sağlıyor, hem de kentte yaşayanlara uygun fiyata süt ürünleri üretiyor.

Süt ürünleri işletmesinde yer alan Şukriya Ibrahîm, işletmelerine çalışma izni sağlayarak ortak çalışma ruhunun gelişmesini sağladığı için Demokratik Özerklik Yönetimi’ne şunları söyledi: “Umuyoruz ki kadınlar da bizim yaptığımız çalışmaların benzerini yürüterek toplumun ekonomisine katkı sunar.” Tirbêspiyê’de böyle bir işletmenin ilk kez açıldığını kaydeden Nafîle Silêman ise, “Bu çalışmayla geçimimizi sağlıyoruz” dedi. Çalışma koşullarını anlatan işletmenin diğer üyesi Xedîce Hesen de, sabah erkenden getirdikleri sütleri işleyerek akşam saatlerinde satışa hazır hale getirdiklerini ifade etti. Hesen, bu tür işletmelerin bütün kentlerde açılarak, Rojava ekonomisinin daha da geliştirilebileceğini söyledi.

TIRBÊSPIYÊ