Bizi takip edin

Köşe yazarları

Durmak yok mücadeleye devam!

->

-> 36

Referandumda iktidarın adeta savaş aracı olan Anadolu Ajansı verileri ile AKP’nin atadığı hakimlerin yer aldığı Yüksek Seçim Kurulunun verilerinin birbiri ile örtüştüğünü gördük. Tüm TV’ler AA’nın sonuçları üzerinden Anayasa Referandumunu evet’çilerin kazandığını ilan ettiler. Referandum sürecinde CNN, NTV, Habertürk ile iktidarın çanak TV’lerinden tek sesli bir propaganda yürüttü. Devlet olanakları ve halkın paralarıyla inanılmaz masrafların yapıldığı bir propaganda sürecinde AKP ve güruhu herşeye rağmen başarılı olamadı. Seçim sandıklarının %60’ına itirazlar var. Mühürsüz birçok tercih kağıdı YSK tarafından kabul gördü. Bunun bir tek anlamı olabilir o da oy hırsızlığıdır.

Yine AA’nın tüm çabalarına rağmen Kürt illeri başta olmak üzere, Akdeniz, Ege ve Trakya büyük çoğunlukla AA’ya bile HAYIR’ı kabul ettirdi. İstanbul, Ankara ve Adana gibi büyük iller yıllar sonra AA’nın çabalarına rağmen çoğunluğu sağladı. Binlerce Kürdün cezaevine doldurulduğu, şehirlerinin yakılarak yerle bir edildiği, binlerce insanın oy kullanmasının engellendiği, sandık başlarına korucuların ve polislerin görevlendirildiği, seçim günü her türden engelin çıkarıldığı bir seçimde Kürtler gereken cevabı AA’ya rağmen verdi ve asla boyun eğmeyeceklerini gösterdi.

Seçim sonrası daha keskin bir mücadele bizleri bekliyor!

Örneğin Cengiz İnşaat Artvin’de devletin her türlü desteğine rağmen madeni açamayacak ancak mücadelenin de çetin olacağı Artvin’de çıkan oy oranından görülebilir. Kürt halkının yaşadığı coğrafyada tüm saldırı politikalarına rağmen HES’ler, Madenler ve Kayagazı üretimlerinin ikame edilmesinin neredeyse olanaksız olacağını bu seçim sonuçları gösterdi. İstanbul’u babalarının evi gibi kullanan ve doğasını, ormanını, sularını yok eden anlayış artık bu rantçı politikaların sonuna geldiklerini anlayacaklar. İzmir’e yönelik ortaya koydukları yalan ve dolan dolu rantiyeci adımları atmak artık çok daha zor olacak. Çanakkale’ye köprü yapmak, Kaz Dağları’nı madencilere, enerji şirketlerine peşkeş çekmek önümüzdeki dönem çok daha zor hatta imkansız hale gelecek. Mersin’de nükleer sevdaları kesintiye uğrayacak, artık Mersin’liler bu güçle sürece damgasını vurmaya hazırlanacak.

2023 hedefleri ve seçimin sonuçları!

YSK tarafından AA’nın referansıyla ortaya çıkan Referandum sonuçları açıklandı ve evet’in kazandığı ilan edildi. Oysa bizler çok iyi biliyoruz ki ezici çoğunlukla AKP’nin Anayasasına ve politikalarına karşı bir zafer kazanıldı ve bu zaferi bilincimize yerleştirmek ve ona göre tutum almak zorundayız. AKP’nin 2023 hedeflerinde Türkiye coğrafyasının tamamını delik deşik edip maden çıkarmak ve her suyun önüne bentler kurmak, yanına da enerji santrali oturtturmak gibi rantçı hesapları yerle bir olacağı bir dönemin eşiğindeyiz. Sermaye kesimlerine alanlar yaratmak ve onlarla kolkola emekçi halka ve doğaya acı çektirmenin elbette bir sonucu olacak ve şuan o sonuçların yaşanacağı arife günlerindeyiz. Evet ilanı duyarlı olan ve ‘Hayır’a damgasını vuran insanlarca kabul görmeyeceği daha şimdiden belli. Halkın AKP politikalarına karşı daha örgütlü, daha sokağa inen eylemlerine şahit olacağız. İşçilerin sessizliğinin biteceği, kamu çalışanlarının isyan edeceği, çiftçilerin ve köylülerin artık yeter diyeceği bir geleceğe doğru ilerlerken aydınlık günlere daha yakın olduğumuz görülüyor. Referandum çalışmalarında halka gerçekleri anlatabilmek için gecesini gündüzüne katan insanlara selam olsun diyoruz. Bu sürecin hızlandırıcısı onlar oldu ve artık daha umutluyuz.