Bizi takip edin

Politika

‘Bu seçimi tanımıyoruz!’

->

-> 11

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu referandum şaibelidir. Şaibeyi besleyen de YSK’dir. Mühür yoksa sözümüz bitmemiştir. Ve şunu da kimse unutmasın; tarih, atı çalan hırsızları asla yazmaz” dedi. Daha sonra sosyal medya hesabından da bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “bu seçimi tanımıyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada “Meşruiyeti tartışmalı olan bir anayasa değişikliğini referanduma götürdüler. Demokrasiyi reddeden bir anayasa değişikliğinin meşruiyeti olmaz. Bugün bu baskıcı anayasaya ‘Hayır’ diyenler yüzde 50’nin üzerinde” dedi.

YSK yasayı çiğnedi

“Mühürsüz oy pusulaları geçersizdir diye kanun var” diyen Kılıçdaroğlu, “Siz 11 kişi, kendinizi ne sanıyorsunuz da TBMM’nin üstünde bir güçte konumlandırıyorsunuz. Bu referandum şaibelidir. Şaibeyi besleyen de YSK’dır” dedi. AYM’nin 6 Şubat 2014’teki “Mühürsüz oylar geçersizdir” kararını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “YSK ise şimdi ‘Geçerlidir’ diyor. TBMM’yi takmıyor, milleti takmıyor. O koltuklardan ineceksiniz aşağıya, o koltuklardan indireceğiz sizi” dedi.

Köroğlu örneği

Kılıçdaroğlu, “Atı alan Üsküdar’ı geçti” ifadesini kullanan Erdoğan’a şöyle karşılık verdi: “Bütün anlaşmaların altında mühürler vardır. Mühür bir güvencedir. Bir hakkın güvencesidir. Siz bütün bu gerçekleri reddederek mühürsüz pusulaları, mühürsüz zarfları geçerli sayıyorsunuz. Bu seçim mühürsüz seçimse, söz bitmemiş anlamına gelir. Mühür yoksa sözümüz bitmemiştir. Ve şunu da kimse unutmasın; Üsküdar’a geçen, çalınan atını geri alan Köroğlu’nu yazar. Tarih, atı çalan hırsızları asla yazmaz.”

‘İradeye darbe’

Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından ise şu mesajı paylaştı: “16 Nisan’da hükümet ve YSK iş birliğinde milli iradeye darbe yapılmıştır! Her oyun peşine düşecek, tüm usulsüzlüklerin hesabını soracağız! YSK’nın mühürsüz oyları geçerli sayması, sandıktan ‘HAYIR’ çıktığının açık kanıtıdır! Adalet yerini bulana kadar durmayacağız! Tarihin ‘mühürsüz seçim’ olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır!”

ANKARA