Bizi takip edin

Politika

AKP’li vekil silahlı bir grupla sandık basıp sahte pusulaları sandığa attı!

->

-> 19

Referandum seçiminde ‘evet’ cephesinin bir çok merkezde hile yaptığına yönelik tartışmalar devam ederken ortay çıkan bir video bir kez daha hile yapıldığını kanıtlar nitelikte. AKP Riha Milletvekili İbrahim Yıldız’ın 20 silahlı kişiyle girdiği sınıfta, mühürsüz açık kahve renkli pusulaları sandığa attığı ileri sürüldü. 240 oy kullanılan sandıktan 400’den fazla oy çıktı

CHP ve HDP’nin Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nın (YSK) “Mühürsüz pusulaların geçerli sayılması”kararının ardından yapılan hukuksuzluğa itiraz etmesinin ne kadar haklı olduğunu gösteren belgeler bir bir ortaya çıkıyor.  Riha’nın (Urfa) Pirsûs’da (Suruç) 20 silahlı kişi ile sandıkların başına tek tek gidip oy kullanan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın, beraberlerinde getirdikleri mühürsüz pusulaları “Evet” lehine sandıklara attığı görüntülendi.

AKP’li silahlı grup kayıt altında

Gizli bir şekilde cep telefonuyla çekilen 27 saniyelik görüntüde, Pirsûs’un Hacı Mahmut Yavuz Anadolu Lisesi 1180 no’lu sandığa gelen AKP’li Yıldız ve bellerinde silah bulunan ekibi, önce sandığa müdahale ederek sandık kurulunu sandıktan uzaklaştırıyor. Görüntülerde sandık başkanı olduğu görülen başörtülü bir kadının karşı çıktığı, ancak birinin “dışarı” sözleri duyuluyor. Bunun üzerine kadın tepki göstererek oturuyor. Gergin olduğu görülen kadın, milletvekilinin hareketlerini izlemeye başlıyor.

Görevlilere tehdti yağdırıyor

Daha sonra AKP Milletvekili Yıldız sandık başında bulunan bir sandık görevlisinin yanına gidip onu cama doğru uzaklaştırıyor ve bir şeyler söylüyor. O esnada belinde silah olan AKP’li Yıldız’ın adamlarından biri, sandığın başına gelip mühürlü kısmına dokunuyor, sandığı inceliyor ve arkasını dönüp diğer adamlardan zarf istiyor. Aynı kişi kapıya doğru gelerek sınıfın kapısında oy kullanmak için bekleyen yurttaşlara “dışarı çıkarın lan” diye tehditler savuruyor. Bu esnada görüntü de kesiliyor.

Sandık başkanının karşı çıkması etkilemedi

Aynı sandıkta oy kullanan yurttaşın verdiği bilgiye göre; sandık başkanı kendisinin de AKP’li olduğunu, ancak yapılanın kanuna aykırı olduğunu söyleyip müdahale etmek isteyince, tepki ile karşılaşıyor. Sandıktaki bir görevlinin cam kenarına kadar itildiğini, sandık başkanının ise müdahale edemediğini belirtti.

Sahte pusulaları sandığa attı

Görgü tanığı aynı yurttaş, daha sonra AKP’li Yıldız’ın yanındaki bir kişinin beraberinde getirdiği; ancak açık kahve rengi ile sahte oldukları belli olan pusulalara “Evet” mührünü basıp sandığa attığını belirterek, silahlı kişilerin çıktıklarında “Evet” mührünü de beraberlerinde götürdüklerini kaydetti. Sınıfta yaşananlara şahit olan yurttaş, görüntülerde de baskının görüldüğünü, Yıldız’ın ekibinden bir kişinin, sandık başkanına “Ne olacak 100 tane de fazla atalım. Korkma hiç bir şey olmaz” dediğini aktardı.

Sandıktan 240 imza karşılı 400’den fazla ou çıkmıştı

AKP’li Yıldız ve ekibinin gezdiği Suruç GAP Anadolu Lisesi’nde kurulan 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta 240 imzanın karşılığında 400’den fazla oy kullanıldığını, sandık bölgesinde de kullanılmamış 300 adet zarf bulunduğunu tespit eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili İbrahim Ayhan da aynı noktaya dikkat çekmişti.

Öte yandan Suruç İlçe Seçim Kurulu’na itiraz eden HDP’li avukatlar dosyalarına açık kahve renkteki pusulaları eklemişti.

RİHA