Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Yaşar Kemal festivali düzenleniyor

->

-> 18

Dünya edebiyatının sevilen kalemi Yaşar Kemal’i anmak için Osmaniye’de ‘Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Festivali’ düzenleniyor.

20-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivalin ilk günü olan 20 Nisan’da “İlk ve ortaokullar arası ‘Yaşar Kemal’in ve Benim Çukurovam” konulu resim yarışmasının sergi açılışı yapılacak. Aynı gün Türkan Şoray ve Ahmet Mekin’in katılımıyla “Yılanı Öldürseler” filminin gösterimi yapılacak. Filmin gösteriminden önce Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde küçük bir söyleşi gerçekleştirilecek.

21 Nisan’da Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan “Renklerle bir Yaşar Kemal Portresi” belgeselinin gösterimi yapılacak. Adnan Binyazar tarafından verilecek “Dede Korkut’tan Yaşar Kemal’e Ağıt Kültürü” konferansının ardından Yaşar Kemal Sempozyumu yer alacak.

Halk Oyunları gösterileri

Sempozyumun “Yaşar Kemal Edebiyatında Çocuk” başlıklı birinci oturumunun moderatörlüğünü Yalvaç Ural yapacak. Oturuma katılan konuşmacılar, yazar Feridun Andaç, Prof. Dr. Sedat Sever, Yrd. Doç. Dr. Seza Yılancıoğlu’ndan oluşuyor. Yaşar Kemal’in doğduğu Hemite köyünde, şenlik alanındaki stantlarda yöresel ürünler sergisi, Karatepe Kilim atölyeleri ve ürünleri sergisi, ağaç oymacılığı, el sanatları sergileri düzenlenecek. Şenlik alanında kadın çiftçilerin çalışmalarından örnekler, cezaevi ürünleri sergileri, yöresel yemek çadırları, çocuklar için yüz boyama atölyeleri ve uçurtma şenliği de yer alacak. Ayrıca festivalde, Mazlum Çimen, Nida Ateş ve Mehmet Seske’den Yaşar Kemal’in sevdiği türküler dinlenecek. Ardından Halk Oyunları gösterileri, aşıklar atışması yapılacak.

OSMANİYE