Bizi takip edin

Rojava

Savaşçılar özgürleştiriyor

->

-> 14

Rakka yolunda önemli manivela olacak Tabka merkezine doğru emin taktiklerle ilerleyen QSD savaşçıları, 4 noktayı DAİŞ’ten temizledi. Rakka’nın batısında da 3 köy, 4 mezra özgürleştirildi

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçılarının Tabka kentinde ilerleyişi sürerken, Minbic Askeri Meclisi destek gücü gönderdi.

QSD savaşçılarının Tabka kentinde ilerleyişi sürüyor. Savaşçılar pazar gecesinden bu yana kentin doğusundan 500 metre ve batısında da 500 metre ilerledi. ANHA’nın haberine göre, kent içindeki çatışmalarda DAİŞ 10’dan fazla kayıp verdi. QSD savaşçıları, 4 noktayı çetecilerden temizledi. Ayrıca Tabka Havaalanı bölgesindeki DAİŞ hareketliliği, Uluslararsı Koalisyon uçakları tarafından bombalandı. DAİŞ bu bölgede de 10 kayıp verdi. Savaşçılar 15 Nisan’da Tabka kentine giriş yapmıştı. Savaşçılardan Azadi Qamişlo, “15 DAİŞ çetesinin olduğu bir noktada eylemimiz sonucu çok sayıda çete öldürüldü. Sabaha kadar çeteler tekrar bu noktayı bizden almaya çalıştı ancak biz mevzilerimizi bırakmadık” dedi. Savaşçı Samî Elaya, “Bu gece daha da ilerleyeceğiz ve kısa zamanda kenti özgürleştireceğiz” diye konuştu. Canfeda Welat isimli savaşçı da, operasyonun hızını engelleyen tek şeyin siviller olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sivillerin güvenliği için birçok eylemimizi durdurduk, sivilleri kurtarmak için güvenlik koridoru oluşturduk.”

Minbic’ten takviye

Minbic Askeri Meclisi, Tabka’nin özgürleştirilmesi hamlesinde QSD’ye destek olmak amacıyla 200 savaşçısını bölgeye gönderdi. Operasyonu takip eden ANHA’nın muhabirleri kurtarılan sokakları fotoğrafladı. Rakka’nın batısındaki El-Rîhaniyan ve Kebeş köyleri ile Rakka’nın güneyinde bulunan Mişerfa köyü çevresinde başlayan çatışmalar da sürüyor. Savaşçılar, DAİŞ’i bölgedeki 3 köy ve 4 mezradan da çıkardı.

TABKA