Bizi takip edin

Politika

Şaibeli referandumda AKP’nin çöküşü

->

-> 30

Türkiye siyasi tarihine büyük skandallar ve organize bir hile operasyonu olarak geçecek olan 16 Nisan referandumu, her ne kadar balkon konuşmalarında üstü örtülmeye çalışılsa da AKP açısından büyük bir çöküşün göstergesi oldu. MHP ile yapılan ittifaka ve muhaliflere yapılan büyük baskılara rağmen, ‘Evet’ cephesi, büyük metropollerin neredeyse tümünde yenilgiye uğradı; Ege, Trakya ve Güney illerinde ağır yara aldı. Kürdistan’da ise ‘Hayır’ iradesi kendini güçlü şekilde ortaya koydu.

AKP İstanbul’u kaybetti

Referandumun en çarpıcı sonuçlarından biri, Türkiye’nin mozaiği olan İstanbul’da AKP’nin uğradığı yenilgi oldu. Büyükşehir başta olmak üzere kentteki birçok belediyeyi elinde tutan ve genel seçimlerde de rakiplerine fark atan AKP, toplamda 51.4 oranında bir ‘Hayır’la karşılaşırken, Üsküdar gibi en güçlü olduğu ilçelerde bile yüzde 46’yı zor bela aşabildi. AKP ve MHP’nin ciddi bir toplam oluşturduğu Ankara ise, ‘Evet’ için ciddi hayal kırıklığı oldu, ‘Hayır’ oranı, yüzde 51.2’lik bir başarıyı yakaladı. AKP’nin İzmir’de zaten yaver gitmeyen şansı, MHP ittifakına rağmen yine değişmedi ve İzmir, yüzde 70’leri bulan bir oranla ‘Hayır’ dedi. Öteden beri AKP’ye olumsuz yaklaşımıyla bilinen Trakya, bu kez da tavrını değiştirmedi ve Edirne yüzde 70, Kırklareli yüzde 71.4, Tekirdağ ve Çanakkale yüzde 61’lerle ‘tek adam yasası’na tavır koydu. Böylece AKP-MHP cephesi, ülkenin Avrupa yakasını tümden kaybetmiş oldu.

Ege kaleleri düştü

‘Evet’ cephesinin Ege hezimeti, sadece İzmir’deki felaketle sınırlı kalmadı. 1950’lerden beri DP, AP kanallarından hep sağın kalesi olarak görülen Manisa (yüzde 54), Aydın (yüzde 94), Denizli (yüzde 55), Uşak (yüzde 53), Balıkesir (yüzde 54) gibi oranlarla ‘Hayır’ derken, sadece ‘sahil Kemalistlerinin’ değil tümüyle iç Ege’nin de AKP açısından çöktüğü belgelenmiş oldu.

Öte yandan Güney sahili de tümüyle ‘Hayır’ cephesinde saf tutarak rengini belli etti. Muğla (yüzde 69), Antalya (59), Mersin (yüzde 64), Adana (yüzde 58) ve Hatay (yüzde 54) gibi tartışmasız rakamlarla ‘Hayır’ tavrını ortaya koydu.

İç kesimler ve Karadeniz

Bütün bu tabloya rağmen ‘Evet’ oyunun ulaştığı seviyenin açıklaması ise İç Anadolu ve Karadeniz’de yatıyor. AKP-MHP cephesi asıl yüklü oylarını bu bölgelerden aldı. Sonuç olarak, Kürdistan tarafı dışta tutulduğunda bile, yüzde 51’lik şaibeli referandum sonucu, AKP açısından halk nezdinde bir ‘Güven tazeleme’ anlamına gelmedi, tersine birçok yerde ciddi geri düşüşleri gösterdi.

HABER MERKEZİ