Bizi takip edin

Kadın

‘Rakka’da özgürlük yakın’

->

-> 12

DAİŞ çetelerinin ‘kalbi’ olarak adlandırılan Rakka’ya, özgürlük savaşçılarının ilerleyişi sürüyor. Rakka operasyonunda yer alan YPJ’li kadın savaşçılar, “Amacımız kadını köleleştiren zihniyeti boğmaktır” diyor.

Kadın Savunma Birlikleri’nin de (YPJ) bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri (QSD), 5 Kasım 2016’da DAİŞ’in işgali altındaki Rakka’yı kurtarmak için Fırat’ın Gazabı operasyonunu başlatmıştı. Fırat’ın Gazabı ve Eylem Odası tarafından yönetilen operasyonda Rakka’ya yaklaşan özgürlük savaşçıları, geçtiğimiz günlerde Tabka Barajı ve Tabka kent merkezine girdi. Rakka’ya YPJ’li savaşçılar özgürleştirilen köylerde kadınlar tarafından büyük bir coşku ile karşılanıyor.

Kadınlar önemli rol aldı

YPJ’li Şilan Cûdî, 4’üncü aşamaya geçen operasyonda, ilerleyişlerinin devam ettiğini söylüyor: “Kadınlar bu süreçte önemli rol oynadılar. Savaşçı kadınların amacı en üst düzeyde başarı elde etmektir. Her geçen gün kadınlar özgürlük hattına biraz daha yaklaşıyor. Amacımız çetelerin esir aldığı, köleleştirdiği, katlettiği Şengalli ve tüm Ortadoğulu kadınların intikamını almaktır. DAİŞ’te ifadesini bulan ancak Ortadoğu’da tüm erkek egemen yapıların kadını köleleştiren zihniyeti boğmaktır.”

Öfkemiz büyük

YPJ’li Zêrîn Nûjîn de amaçlarının sadece şehirleri kurtarmak değil, özgür bir geleceği de inşa etmek olduğunu vurguluyor: “Amacımız tüm halkları kurtararak Suriye’yi demokratikleştirmektir. Kadın düşmanı DAİŞ ve onun gibi güçlere karşı öfkemiz büyük. Ortadoğu’da tüm kadınlar özgürleşene kadar mücadelemiz sürecek.” Bir diğer YPJ’li savaşçı Canda Welat ise, Rakka’ya çok yaklaştıklarını belirterek, kadınların Ortadoğu’da tüm halkların kurtuluşu olacağını söylüyor.

RAKKA/Şûjin