Bizi takip edin

Haber

Rakka Sivil Meclisi ilan edildi

->

-> 22

Rakka Sivil Meclisi Kuruluş Toplantısı’nda Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanlığına Leyla Mustafa ve Şex Mehmud Şewax El-Bersan seçildi

Rakka Sivil Meclisi Kuruluş Toplantısı ‘Halkların Kardeşliği ve Ortak Yaşam, Demokratik Ulus’un Teminatıdır’ sloganı ve 110 delegenin katılımıyla bu sabah Eyn İsa’da başladı. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği haber göre, konuşma ve tartışmaların ardından Meclis eşbaşkanları ve 14 komitenin oluşturulması ile toplantı sona erdi. Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanlığına Leyla Mustafa ve Şex Mehmud Şewax El-Bersan seçildi.

Meclis bünyesinde yer alan komiteler de oluşturuldu. Kadın, toplumsal adalet, ekonomi, savunma ve güvenlik, eğitim ve öğrenim, toplumsal örgütlenme, gözlem ve takip, genel hizmet, enerji, temizlik ve kanalizasyon, gençlik ve spor, sağlık, basın, sosyal çalışmalar komitesi olmak üzere 14 komite oluşturuldu.

Rakka_Meclis

Rakka Sivil Meclisi Kuruluş Toplantısı sonuç bildirgesi

Rakka Sivil Meclisi Kuruluş Toplantısı sonuç bildirgesi MSD üyesi Ömer Aluş tarafından okundu. Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

“Rakka çok sayıda kanaat önderi, siyasetçi ve aydın 18 Nisan’da toplanarak özellikle Rakka başta olmak üzere Suriye’deki gelişmeleri değerlendirmiş ve bölgenin, diktatör sistemlerin izlediği siyaset ve çete grupları yüzünden yıkıma doğru sürüklendiğini göz önünde bulundurmuştur.

Özgür ve eşit bir toplum inşası için demokratik, çoğulcu ve anti merkeziyetçi bir sistem oluşturulmalı; demokratik ulus temelinde halkların kardeşliği ve ortak yaşam yapılandırılmalıdır.

Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için; kent kurtarıldıktan sonra toplumsal adalet, hizmet, sağlık, savunma, eğitim, kadın, gençlik ve basın-yayın alanlarında halkın kendi işlerini yürütmesi için katılımcılar tarafından ‘Rakka Sivil Meclisi’ kurulmuştur.

Meclisin ilanıyla beraber Leyla Mustefa ve Mehmûd Bersan, eşbaşkan olarak seçilmiştir.

Toplantıda şu kararlar alınmıştır:

-Göçmen konumuna düşen kent halkının topraklarına geri döndürülmesi ve kent halkı içerisinde birlik, beraberlik ruhunun geliştirilmesi.

-Kentte savunma çalışmalarının güçlendirilmesi.

-Kentin tamamen kurtuluşunun ardından meclisin yeniden yapılandırılarak, bütün bölge halklarını kapsayacak hale getirilmesi.

-Kadınların ve gençlerin toplumda öncü rol alması.

-Kent ve çevresinde örgütlenme çalışmaları için meclisler inşa edilmesi.

-Savaştan zarar gören kurum ve kuruluşların yeniden aktif hale getirilmesi.

-Rakka Sivil Meclisi, Fırat’ın Gazabı Hamlesi’yle birçok fedakarlığa imza atan QSD savaşçılarına teşekkür eder.

-Rakka tamamen kurtarılana kadar, meclise ait bina geçici olarak Eyn Îsa kasabasında bulunacaktır.

-Rakka Sivil Meclisi, Suriye’nin bütün bölgelerinde, halkların kardeşliği ve ortak yaşamı inşasına destek olacaktır.

Katılımcılar kentin özgürlük, eşitlik ve demokrasi temelinde yeniden inşası için uluslararası topluma, Rakka halkına destek olma çağrısında bulunmuştur.

Yaşasın Demokratik, Çoğulcu ve Anti Merkeziyetçi Suriye

Kahrolsun Terör ve Diktatör Sistemler

Elele vererek Rakka’yı halkların kardeşliği ve ortak yaşamının en iyi örneği haline getireceğiz.

Rakka Sivil Meclisi olarak, meclisin oluşumunda yer alan herkese teşekkür ediyor ve umuyoruz ki bütün kanaat önderleri ve şahsiyetler meclisimizde yer alır.”