Bizi takip edin

Haber

Kayyumun otogar kararı halkı isyan ettirdi

->

-> 15

Wan Büyükşehir Belediyesi’ne hukuksuz olarak atanan kayyum İbrahim Taşyapan’ın, ilçe otogarını şehirlerarası otogarına taşıma kararı üzerine polis ile şoförler arasında gerginlik yaşanırken, halk duruma isyan etti

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ve Hatice Çoban’ın yerine hukuksuz olarak atanan kayyum Van Valisi İbrahim Taşyapan’ın icraatları bitmiyor. Halkın taleplerini görmezden gelen kayyum Taşyapan, merkez Tuşba ilçesi Akköprü Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık bin şoförün kullandığı ilçe otogarı için şehirlerarası otogara taşınması kararı aldı. Alınan karar üzerine sabah saatlerinde onlarca polis ve zabıta, zırhlı araçlar eşliğinde ilçe otogarına gelerek, şoförleri zorla otogar dışına çıkardı. Gergin saatlerin yaşandığı bölgede şoförler araçlarını otogar yanından geçen caddede bekletirken, çok sayıda polis de otogar etrafında bekleyişini sürdürüyor.

‘Kabul etmiyoruz, gitmeyeceğiz’

Şehirlerarası otogara gitmeleri halinde yurttaşların ve kendilerinin mağdur olacağını söyleyen şoförlerden Oktay Kayaalp, “Biz her seferinde ilçelerden buraya hasta yurttaşları taşıyoruz. Bu sezondan sonra ilçelerden merkeze peynirini, sütünü getiren çok sayıda yurttaş olacak. Bunlar büyük otogardan çarşıya nasıl gelecekler? Belediye sadece otogar ile çarşı merkezi arasında çalışan belediye otobüslerinin daha fazla kazanması için böyle bir uygulamaya gitmiş. Bunu kabul etmiyoruz ve buradan gitmeyeceğiz” diyerek, karara tepki gösterdi.