Bizi takip edin

Yaşam

Geleceğinizi belirleyen sınav değil!

->

-> 31

TEOG sınavına günler kala Yrd. Doç. Dr. Beyza Ateş, sınav sırasında öğrencilerde yaşanan kaygıyı azaltmanın en önemli yollarından birinin sınavı dünyanın sonu olarak görülmemesi gerektiğini çocuklara anlatmak olduğunu söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağlıksız eğitim anlayışı nedeniyle yarış atına çevrilen ortaokul çocuklarının gireceği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına sayılı günler kaldı. Hayatlarının bu sınava bağlı olduğu algısının oluşturulduğu çocuklar, sınav sırasında yaşadığı kaygılar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beyza Ateş kaygıyı azaltmanın yolları ile ilgili önemli ipuçları verdi.

Kaygının sağlıklı bir duygu olduğunu belirten Ateş, “Öncelikle öğrenciye kaygının stres ya da tehlike durumlarında ortaya çıkan, metabolizmayı korumaya yönelik sağlıklı bir duygu olduğunu anlatmak lazım. Kaygının çok yüksek ya da çok düşük seviyelerde olması başarıyı olumsuz yönde etkileyebilir. Mühim olan kaygıyı orta seviyede tutmak ve yeterince yaşamak” dedi. Öğrencilerin girecekleri sınav hakkında doğru kaynaklardan yeterli ve güncel bilgilere ulaşmaları gerektiğini vurgulayan Ateş, öğrencilerin ‘Sınav ne tip sorular içeriyor, çoktan seçmeli mi? Yanlış doğruyu götürüyor mu?’ gibi bilgileri sınava girmeden önce öğrenmeleri, kulaktan dolma bilgiler ile sınava girmemeleri gerektiğini söyledi.

Sınav dünyanın sonu değil

İşlevsiz kaygının önemli bir diğer nedeninin kişilerin stres kaynağıyla ilişkilendirdikleri, hızlıca ortaya çıkan, gerçekçi bir zemini olmayan olumsuz düşünceler olduğunu belirten Ateş şunları söyledi: “Sınavı geçemezsem dünyanın sonu olur, hayatım kararır, arkadaşlarıma, aileme rezil olurum’, ‘sınavı geçememek hayatta başarısız biri olduğumu gösterir’ gibi düşünceler kimi zaman aile ve okul tarafından da pekiştirilen olumsuz düşüncelerdir. ‘Sınavda başarısız olmak dünyanın sonu değil, bir daha hazırlanırım, başka bir okul seçebilirim, başarıya giden birden fazla yol vardır, tek başına bu deneyim benim başarısız biri olduğumu göstermez’ gibi alternatif düşünceler geliştirilmeli.”

Bu teknikler kaygıyı azaltıyor

Sınav sırasında kaygıyı azaltmak için teknikler olduğunu belirten Beyza Ateş şu önerilerde bulundu: “Öğrenciler nefes düzenleme tekniklerini deneyebilirler. Burundan derin bir nefes alıp nefesinizi birkaç saniye tuttuktan sonra yavaşça bırakmak gibi. Kaygının bir nedeni de gelecekte ne olacağına odaklanmaktır. Aklınız hep sınav sırasındaki performansınızda ya da ve bu performansın gelecekle olan ilişkisindeyse bazı teknikler uygulayabilirsiniz. Örneğin, kaygınızın çok arttığını, yutkunmakta bile zorlandığınızı hissediyorsanız sınav ortamında bulunan nesnelerden birini belirleyip birkaç saniye boyunca bu nesneye odaklanarak içinde bulunduğunuz ana geri dönebilir, kaygınızı normal aralığa çekebilirsiniz.”

İSTANBUL