Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Dayanışma ile sonuç alınır’

->

-> 6

Cezaevlerinde açlık grevleri devam ederken, dışarıda da tutsaklarla dayanışmak amacı ile birçok merkezde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor.

Wan’da tutsak aileleri öncülüğünde DBP il binasında başlatılan eylemi dün 4’üncü grup devraldı. Açlık grevine giren aileler, “Bizler direnişimizden vazgeçmeyeceğiz. Türkiye çok iyi biliyor ki bugüne kadar her türlü baskılara karşı direndik. Bu gün de talepler gerçekleşene dek devam edeceğiz” dedi.

Zulme karşı başkaldırı

Amed’de başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi devam ediyor. Tutsakların ölüm sınırına geldiği açlık grevleri eylemlerine dayanışma çağrısı yapan açlık grevi eylemcilerinden tiyatro sanatçısı Elvan Koçer, “Açlık grevleri kritik bir aşamada halkımızın destek vermesini bekliyoruz. Halkımızın desteği ve dayanışması ile sonuç alacaktır. Ölümler olmasın diye halkın desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Açlık grevinde olan Êlih (Batman) Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel ise, Türkiye’nin cezaevlerinde tutsakların tüm baskılara karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlattığını ve açlık grevlerinin zulme karşı bir başkaldırı olduğunu dile getirdi. Akel, tutsakların direnişine destek vermek amacıyla açlık grevinde olduklarını söyledi. İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde devam eden açlık grevini de dün 4’üncü grup devraldı. Grup adına konuşan TJA çalışanı Asiye Yılmaz, grevi büyüteceklerini söyleyerek, duyarlılık çağrısı yaptı.

Dilovası’nda da grev başladı

Açlık grevinde olan tutsaklar ile dayanışmak amacı ile dün HDP Kocaeli Dilovası İlçe binasında da süresiz-dönüşümsüz açlık grevi başlatıldı. Greve HDP Dilovası İlçe Eşbakanı Abdulkadir Demir, DBP Kocaeli İl yöneticisi Mehmet Selim Akdoğan, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Kocaeli Sözcüsü Meryem Aydın, HDP Gençlik üyesi Vefa Tekgül, HDP Dilovası ilçe yöneticilerinden Ahmet Altun, süresiz-dönüşümlü açlık grevine başladı. Eylemde konuşan HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Abdulkadir Demir, tutsakların taleplerinin bir an önce karşılanması ve başta Adalet Bakanlığı olmak üzere hükümetin üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu. Öte yandan HDP Gebze İlçe Örgütü’nde başlatılan açlık grevi de dönüşümlü olarak devam ediyor.

HABER MERKEZİ